Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor

Ce am de facut in cazul in care apare si se comercializeaza un DVD cu un film care contine in proportie de 25% interviuri filmate de mine, pentru care nu am primit niciun sfant, dar am fost trecut pe genericul de final ca director de imagine?
Interviurile au fost realizate acum aproximativ 3 ani, perioada in care eram angajatul unei case de productie, dar in contractul de munca eram operator calculator, cu salariul minim pe economie; nu exista niciun contract de cesiune intre mine si aceasta casa de productie sau cu cele care au produs DVD-ul.
As putea cere sa fiu remunerat conform contributiei avute, adica procent din pretul de vanzare al DVD-ului?
Contributia la opera e una, dreptul de autor e alta.
Inseamna ca nu se plateste? Contributia la opera este "moca"? As putea deschide un proces cu sanse de reusita?
Nu sunt avocat, asa ca nu pot estima sansele unui proces (s-ar putea sa-mi scape niste amanunte), dar privind strict ce am mentionat anterior as zice ca nu prea aveti sanse.