avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

am lucrat la un coafor cativa ani,atunci am convenit sa nu mi se plateasca pentru vechime ca mai bine primesc banii in mana mai multi .
acuma daca deschid un proces impotriva celui pentru care am lucrat , se poate sacastig?sa-mi plateasca din urma ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:47, 18 Martie 2015
Despre ce perioada este vorba ?
mai mult de 5 ani

eu am plecat anul trecut de la firma respectiva.

Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu prea mai aveti ce face, intrucat dreptul la actiune este prescris.

Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
am lucrat in perioada 01.01.2009 - 01.07.2014
daca am martori care sa confirme ca am lucrat la firma respectiva?
Chiar daca aveti martori , dreptul la actiune este prescris pentru perioada 2009 - 2012 (martie).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale reduse cf.legii 118 din 2010 andreea_in andreea_in Buna ziua. Lucrez intr-o institutie publica si in 2010 am avut redus salariul cu 25%. Acum, in 2015, cativa colegi au introdus actiune pentru recuperarea ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii neincasate dobcosnic dobcosnic Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca se mai pot recupera salariile neincasate pe o perioada de 6 luni din anul 2000, de la o firma care s-a dizolvat in anul ... (vezi toată discuția)
Neplata diurnei din 2010 visanionut visanionut lucrez la o firma de constructii si din 2006 ne tot trimite prin toata tara pe diverse santiere si din 2010 nu am mai primit diurna. Intrebarea mea este pot ... (vezi toată discuția)