Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

am lucrat la un coafor cativa ani,atunci am convenit sa nu mi se plateasca pentru vechime ca mai bine primesc banii in mana mai multi .
acuma daca deschid un proces impotriva celui pentru care am lucrat , se poate sacastig?sa-mi plateasca din urma ?
Despre ce perioada este vorba ?
mai mult de 5 ani

eu am plecat anul trecut de la firma respectiva.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu prea mai aveti ce face, intrucat dreptul la actiune este prescris.

Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
am lucrat in perioada 01.01.2009 - 01.07.2014
daca am martori care sa confirme ca am lucrat la firma respectiva?
Chiar daca aveti martori , dreptul la actiune este prescris pentru perioada 2009 - 2012 (martie).