Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... drept penal recurs revizuire gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

drept penal recurs revizuire gratiere

Nefiind jurist, as dori sa stiu daca se foloseste expresia "recurs de/in revizuire". Inteleg ca recursul este o cale de atac ordinara, iar revizuirea una extraordinara. pot folosi expresia "recurs pentru revizuire"? apoi, cererea de gratiere poare fi formulata ca "recurs pentru gratiere"?
Multumesc.
Ioana
Nicidecum , revizuirea este o cale de atac extraordinara , iar gratierea este cauza care inlatura raspunderea penala .Ce aspecte aveti in vedere ?
yvonne77 a scris:

Nefiind jurist, as dori sa stiu daca se foloseste expresia "recurs de/in revizuire". Inteleg ca recursul este o cale de atac ordinara, iar revizuirea una extraordinara. pot folosi expresia "recurs pentru revizuire"? apoi, cererea de gratiere poare fi formulata ca "recurs pentru gratiere"?
Multumesc.
Ioana

:offtopic: Interventie moderator
Numai adresati aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu mai deschideti acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic