Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere la casatoria angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere la casatoria angajatului

Un angajat care se casatoreste la cate zile libere platite are dreptul ? Mentionez ca in ccm nu este prevazut aceasta situatie
la 5
1. Daca nu se prevede asa ceva in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul interna unitatii angajatorul nu are obligatia sa va acorde zile libere platit pentru casatorie.

2. In aceasta situatie puteti sa luati cateva zile din concediul de odihna.
multumesc
Buna ziua,
Angajatorul este obligat sa acorde astfel de zile libere platite, conf art 152 alin 1 CM. Faptul ca nu a stabilit evenimentele familiale si numarul de zile care se acorda, prin RI sau CCM, nu il scuteste de obligatie.
Cred ca o casatorie, un deces sau nasterea unui copil sunt evenimente familiale deosebite si impun acordarea de zile libere platite. Mai mult ca sigur si instanta de judecata va aprecia in acest sens, de aceea va sugerez sa il actionati in instanta daca nu beneficiati de dreptul dvs.
1. Problema este ca acest articol spune:

Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.

(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

2. Asadar ajungem tot la CCM, Reg. intern si lege (care nu exista decat pentru bugetari).