Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate transfera contractul de inchiriere apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate transfera contractul de inchiriere apartament ANL de la parinti la copil?

Buna ziua.
Detin in chirie un apartament ANL, iar recent am achizitionat un alt apartament prin prima casa. De la primarie mi-au spus ca pot sa pastrez apartamentul ANL, nu trebuie sa reziliez contractul. Eu initial am spus ca as renunta la apartamentul cu chirie, pt ca ne-am mutat de acolo si daca il pastrez sunt niste cheltuieli in plus de peste 100 lei/luna. Dar o vecina care sta tot la ANL mi-a spus ca ea s-a interesat, si daca pastrez apartamentul pana ce copilul meu va avea 18 ani voi putea sa-i transfer lui contractual de inchiriere, apoi el va putea sa-l cumpere daca vrea. Spuneti-mi, va rog, e adevarat ca se poate transfera contractual de inchiriere la copil, in conditiile in care noi parintii avem deja un imobil pe numele nostru? Peste 6 ani copilul meu va avea 18 ani, si daca chiar se poate (cu conditia sa nu se schimbe legislatia prea mult pana atunci!?!) parca nu as renunta la ANL. Dar nici nu l-as tine degeaba, pt ca eu cu sotul nu mai putem sa-l cumparam nici cu banii jos, ca avem nevoie de o adeverinta pe proprie raspundere ca nu detinem alte imobile, ceea ce este imposibil sa mai declaram. Va multumesc!
nu puteti.