avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... nerespectarea legii in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

nerespectarea legii in invatamant

Sunt cadru didactic , titular in doua unitati , iar la una dintre ele am ramasa fara ore, deci in completare de norma, primita la cealalta unitate la care sunt titular. Pentru anul viitor , scoala la care sunt titular a scos un post vacant, incomplet, viabil pe 4 ani,o jumatate de norma (9ore) in specialitatea mea 5 si optionale 4 ore intr-o alta specialitate. Intreb si eu daca nu era dreptul meu sa imi intregesc catedra pe acele ore, intr-o singura unitate in loc ca acel post sa fie dat vacant?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:32, 21 Martie 2015
Puteti solicita unitatii scolare reintegirea normei didactice.

art. 4 (1) Etapele de mobilitate a personalului didactic din învăţământul preuniversitar se organizează şi se desfăşoară conform prezentei Metodologii şi sunt, în ordine, următoarele:
a) constituire a tuturor posturilor didactice/catedrelor ca urmare a aplicării planurilor- cadru de învăţământ şi a aprobării planurilor de şcolarizare;
b) constituirea cu prioritate a normei didactice de predare- învăţare- evaluare pentru personalul didactic titular, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare pe post/catedră;
c) întregirea normei didactice de predare - învăţare - evaluare pentru personalul didactic titular în două sau mai multe unităţi de învăţământ ori pe două sau mai multe specializări, completarea normei didactice de predare-învăţare-evaluare a personalului didactic
titular la nivelul unităţii/unităţilor de învăţământ în care este titular/consorţiului şcolarşi stabilirea personalului didactic care îndeplineşte condiţiile legale de pensionare la data de
1 septembrie 2015 şi se menţine în activitate ca titular în anul şcolar 2015 - 2016, în funcţia didactică, până la 3 ani peste vârsta de pensionare, raportată la data de 1 septembrie 2015;
d) stabilirea posturilor didactice/catedrelor vacante şi publicarea acestora în vederea ocupării cu personal didactic;
e) stabilirea posturilor didactice/catedrelor rezervate şi publicarea acestora în vederea ocupării cu personal didactic pe perioada rezervării;
f) completarea normei didactice de predare-învăţare-evaluare a personalului didactic titular căruia nu i se poate constitui catedra la nivelul unităţii/unităţilor de învăţământ în care este titular, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare pe post/catedră;
...
(METODOLOGIA - cadru pentru mobilitatea personalului didactic din invatamantul preuniversitar in anul scolar 2015-2016 (OMEN 4859/10.11.2014))
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suplinire invatamant Geoteo Geoteo Buna ziua, Sant titular din 2012 , si in prezent sant inscris la examentul de definitivat 2017 , va intreb; Daca nu voi lua examenul de definitivat, voi ... (vezi toată discuția)
Pretansfer consimtit Mihai Pop Mihai Pop Buna ziua! Un cadru didactic titular in invatamantul special se poate pretransfera la o unitate de invatamant de masa? Potrivit art 31(9) din Metodologia ... (vezi toată discuția)
Restrangere activitate invatamant nicascoala nicascoala Buna ziua, In situatia cand o scoala se arondeaza la alta scoala (datorita nr, de elevi scazut) vor exista 2 cadre didactice la o specializare( cadrul de la ... (vezi toată discuția)