Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arestul preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arestul preventiv

buna seara ! dupa arestul preventiv de 30 zile daca inculpatul dupa ancheta dovedeste ca e nevinovat , e posibil sa-i dea drumul sau se prelungeste arestul si asteapta instanta ? cum se procedeaza in cazul acesta ?
Se poate să fie pus în libertate dacă se va găsi de cuviință că nu mai subzistă motive pentru a fi privat de libertate.Se poate institui o altă măsură preventivă.
Daca el dovedeste ca este nevinovat este indicat sa se adreseze cu o cerere pentru revocarea masurii preventive.
In caz contrar asteapta pana se va judeca propunerea de prelungire a arestarii preventive.

Si parchetul poate cere conform legii revocarea masurii arestului preventiv dar nu cunosc niciun caz de acest fel...
Deci...nu asteptati dupa parchet...
Pot cere mai degraba inlocuirea arestului preventiv cu o masura preventiva mai usoara, dar clar nu trebuie asteptat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Daca persoana e nevinovata trebuie pusa in libertate de indata.
Inlocuirea masurii preventive se foloseste la vinovati....ca sa zic asa...

Parchetele prea au capatat avant si nu este deloc bine nici asa... deoarece se poate ajunge la abuz.
Modificarile legislative au distrus mult din ce s-a realizat anterior in mod migalos si inteligent...

Daca este nevinovat, procurorul dispune o soluţie de netrimitere în judecată si masura preventiva inceteaza de drept, in rest la masuri preventive discutam de suspiciune rezonabila, nu se vorbeste de vinovatie, vinovatia se stabileste de instanta dupa un proces.