Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arestul preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arestul preventiv

buna seara ! dupa arestul preventiv de 30 zile daca inculpatul dupa ancheta dovedeste ca e nevinovat , e posibil sa-i dea drumul sau se prelungeste arestul si asteapta instanta ? cum se procedeaza in cazul acesta ?
Desteptii de legiuitori au luat termenul de suspiciune rezonabila din CEDO.
Problema este sa sti cum sa il folosesti si se pare ca e deruta maxima...
E ceva atat de simplu si de atat de mult timp folosit si totusi este deruta...

Ziceam de vinovatie ca e mai simplu de inteles...pentru omul de rand...

Procurorul nu poata sa revoce el mandatul de arestare.
E mult mai complicat decat pare...

In caz de suspiciune rezonabila in mod normal fara probe certe o persoana nu se poate aresta insa...se intelege gresit tare nortiunea...

Chiar si pe inculpati ii enerveaza...suspiciunea rezonabila...si intreaba...dar probe sunt...?

E clar ca fara probe o persoana nu poate fi arestata, doar ca probele pot fi eronate...
Si de aici apar diversele teorii avocatesti...

Sunt sa stiti ca sunt cazuri in care persoane nevinovate chiar au noroc imens ca ajung sa nu fie arestate si de regula de avocat depinde in cea mai mare masura...
Faptul ca judecatorul nu emite mandatul are la baza tot apararea avocatului...desi se spune ca de judecator depinde 100%.Total eronat...

Daca avocatul nu este atent persoana este arestata de regula...daca exista suspiciunea rezonabila...

De aceea, mereu recomand la colegii avocati sa fie atenti la cel mai mic detaliu intrucat acela poate intoarce soarta procesului si sa faca diverenta vitala dintre...vinovatie...si nevinovatie...

Este stiut faptul ca o persoana nevinovata nu poate fi aresta preventiv daca o luam teoretic dar practic...lucrurile nu stau chiar asa...din ceea ce am constat in mod precis din experientele altora...care au inteles prea tarziu cat de mult conteaza chiar si un mic detaliu...