Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Contestatie proba scrisa concurs
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Contestatie proba scrisa concurs

Daca un candidat face contestatie si o trimite pe e-mailul institutiei sau pe fax ca sa se poata incadra in termenul prevazut de lege, se ia in considerare aceasta sau contestatia trebuie depusa obligatoriu personal la sediul institutiei (adica sa vina personal la sediul institutiei)? Multumesc anticipat.
art. 31. — Dupa afisarea rezultatelor obtinute la selectia dosarelor, proba scrisa sau proba practica, dupa caz, si interviu, candidatii nemultumiti pot face contestatie, in termen de cel mult 48 de ore de la data afisarii rezultatului selectiei dosarelor, respectiv de la data afisarii rezultatului probei scrise ori a interviului, la sediul autoritatii sau institutiei publice organizatoare a concursului, sub sanctiunea decaderii din acest drept.
(Regulamentul-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice).

Prin urmare, in opinia mea, contestatia trebuie depusa la sediul institutiei si nu transmisa pe email sau prin posta ori fax.