avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Posibila amenda in lipsa procesului verbal??
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Posibila amenda in lipsa procesului verbal??

Buna ziua. Am si eu o mica problema cu care sper ca ma puteti ajuta. Aseara (20 iunie 2009) am fost la o iesire in padure cu niste prieteni. Acolo am facut prostia de a taia 2 copaci uscati pentru ai pune pe foc. Dupa cam vreo ora si-a facut aparitia politia din sat cu o presupusa echipa de angajati de la OCOLUL SILVIC. Zic presupusa pentru ca nu s-au legitimat dar aveau arma totusi. Ne-au luat la rost ca de ce am taiat copacii etc... noi ne-am aparat si le-am zis ca asa i-am gasit si doar i-am pus pe foc. Una peste alta au zis ca se face dosar penal sau amenda intre 1000Ron-3000Ron. Au incercat sa imi arate ce scrie in lege, dar aolo eu am vazut ca se aplica aceasta sanctiune daca paguba este mai mare de 5 ori pretul uni metru cub de lemn, deci undeva la 700 de roni zic eu. Lemnele alea doua nu aveau nici macar un metru cub. Paguba a fost estimata la 1000 Roni de catre angajatii ocolului silvic pe care ii vroiau pe loc. Dupa ce am refuzat sa platim si sa ne legitimam suma a scazut la 200 de roni bazata pe un tabel aratat de ei, in care se arata diametrul copacului si un pret, dar care nu stiu exact ce insemna. Dupa multe amenintari cu luatul la sectie si amenda maxima de 3000 de roni, am acceptat sa platim luni suma de 200 de roni dar la sediul oculului silvic pentru ca ei nu aveau la ei niciun chitantier sau vreun document fiscal. Suma asta reprezinta "paguba" si in schimb luam doar avertisment. Mentionez ca nu s-a incheiat nici un document legal, niciun proces verbal, absolut nimic de genul asta, doar ca politia ne-a luat datele personale si le-a scris pe o AGENDA. Nu am prezentat nici un buletin deci nici serie si nici cnp.
Intrebarea mea este: Pot primi vreo amenda sau citatie in baza datelor personale date avand in vedere ca nu s-a incheiat proces verbal, act de constatare, nu s-a semnat nimic?
Astia 200 de roni sunt mita lor sau teapa noastra daca platim?
Mentionez ca in jurul nostru mai erau si altii cu gratare si foc dar lor nu le-a facut nimic.
Va multumes mult!
Cel mai recent răspuns: adrian_uzy , utilizator 22:22, 21 Iunie 2009
Stimate Domn, dormiti linistit si nu va prezentati niciunde pentru a plati amenda. Procedura aplicata sangereaza din multe rani, asa ca nu aveti de ce sa va ingrijorati. Daca totusi vor fi urmari, va invit sa ma instiintati si va voi sfatui ce va fi de facut.
Ce ar fi reprezentat cei 200 lei (mita, teapa, cum intrebati Dvs.), nu stiu, dar este bine ca nu i-ati platit.
Va multumesc pentru raspuns. Dar ce ma ingrijoreaza cel mai mult este faptul ca procesul verbal poate fi facut si fara prezenta mea, specifiicandu-se ca am refuzat sa semnez si un martor oarecare semneaza ca asa este. In procesul verbal se poate pune orice atunci, chiar si o carutza de lemne, nu credeti?
Ce siguranta am ca nu intocmesc proces verbal pe sistemul asta. Atunci va fi cuvantul Politiei si Oculului Silvic impotriva noastra.
Inca ceva, au confiscat si un topor sau secure ce o fi, pe motiv ca e corp delict si va fi returnata cand platim banii astia. Au voie? O mai putem recupera?
Multumesc!
Nici mie nu imi place cum suna,dar se pare ca oamenii nu mai aveau cu ce consuma la bodega din sat.S-ar putea sa le fi platit,macar numai o parte din consumatie.
Nu aveti motive de ingrijorare. Eu unul, as lasa toporul acolo unde este, considerand drept "taxa de scolarizare" (scuzati-ma pentru gluma pe care mi-am permis-o).
Insa, daca chiar vreti sa puneti punctul pe i, puteti depune la cele doua institutii cate o plangere, in mod oficios, prin care sa prezentati cele intamplate si sa solicitati (si) restituirea obiectelor confiscate fara drept. Fara drept, deoarece acest lucru s-a facut fara formele impuse de legiuitor.
Eu m-as abtine de la formularea acelor plangeri la care am facut referire si as astepta in tacere. Chiar daca va trebui sa fac rost de alt topor...
E buna gluma, dar nu sunt lamurit. Am tot citit pe net diferite articole si forumuri si mi s-a creat impresia ca politia poate sa intocmeasca proces verbal fara ca eu sa fiu de fata in care pot scrie ce vor, iar eu urmeaza sa dovedesc contrariul. De semnatura mea nu e nevoie ci doar de un martor care sa zica ca nu am vrut sa semnez. Nu e cam aiurea acest lucru? Adica pot sa ma trezesc amendat chiar daca sunt nevinovat.
Cred ca o sa dau spaga asta sa scap de ei si gata. Au spus ca ne dau avertismet... dar costa. asta-i Romania.
Ultima modificare: Duminică, 21 Iunie 2009
adrian_uzy, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-a fost confiscat materialu si am primit amenda pe nedrept, consider eu. NicoMiha NicoMiha VA ROG MULT SA IMI RASPUNDA CINEVA DAK ASI PUTEA SA FAC CEVA SA IL MAI RECUPEREZ... vreu sa povestesc tot ca sa se inteleaga. am o locuinta in localitatea ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu oroszattila oroszattila Buna ziua! Azi am patit ceva ce mi se pare complet ireal... un abuz tipic militenesc. Locuiesc in Targu Mures, si m-am dus la un depozit de materiale ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare padure Hamarsold100 Hamarsold100 Eu am o padure de 100 de ha, are in jur de 30000 de mc de lemn, pretul metrului cub de lemn este de 200-450 de lei, deci padurea mea ar fcae minim 6000000 de ... (vezi toată discuția)