Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arenda -adresa arendas gresita (cu sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arenda -adresa arendas gresita (cu sau fara intentie)

La incheierea unui contract de arenda pentru un teren agricol,nu s-a verificat de catre arendator corectitudinea adresei firmei arendase.
Atunci cand arendatorul a vrut sa corespondeze cu arendasul (notificare incetare contract),a constatat ca adresa societatii -arendas,nu este reala,aceasta fiind inregistrata intr-o localitate cu acelasi nume,dar din alt judet si la o alta strada cu alt numar.
Cum se poate interpreta aceasta,si ce se poate spune despre contractul de arenda ,tinand cont de faptul ca pe contractul care a fost redactat ,semnat atat de arendas si arendator si este viza primariei din localitatea arendatorului?
Se poate considera ca acest contract est nul sau reziliat ?
Mentionez ca arendasul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale(nici bani nici produse)pentr anul 2014.
bebed, utilizator
Contractul nu este nul, ci doar afectat de o eroare de scriere si poate fi rectificat pentru respectiva eroare, in conditiile in care contine suficiente alte date care sa identifice partile. Cat priveste neindeplinirea obligatiilor, contractul poate fi denuntat unilateral (daca este prevazut), poate inceta cu acordul partilor sau in instanta daca altfel nu se poate..