avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit la sfarsitul anului 2014
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit la sfarsitul anului 2014

Buna seara, doresc daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema, nu pot intelege functionalitatea conturilor. Firma mea a avut profit la sfarsit de an 2014 suma de 42.000 lei. Am decis sa platesc dividente pentru aceasta suma. Ce nu pot intelege, contabilul imi spune ca in registru de casa ( cont 5311 ) am 23.000 lei. Intrebare: De unde provine aceasta suma ? Daca profitul firmei ( diferenta dintre incasari si cheltuieli ) e de 42.000 pt care am sa platesc dividente.. ce e cu suma aceasta de 23.000 lei.. Eu doresc sa pastrez in firma maxim 5000 lei.. Va rog mult daca puteti sa ma lamuriti, imi cer scuze daca nu m_am facut foarte bine inteleasta. Multumesc mult
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Martie 2015
ancapopovici, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 12:41, 21 Martie 2015
Exista diferenta intre venituri/cheltuieili si incasari/plati. Contul de profit si pierdere nu este similar cu fluxul de numerar.

Ca sa intelegeti soldul de 23.000 lei de unde provine trebuie sa intocmiti fluxul de numerar.

Exemplu:

Emitere factura 10000 lei catre client. Sa zicem ca cei 10.000 lei au costuri de 5.000 lei. Deci profit 5000 lei. Dar d-voastra incasati doar 7000 lei. Din cei 7000 lei platiti costurile de 5000 lei si ramaneti cu 2000 lei. Desi aveti profit de 5000 lei, in casa/banca aveti doar 2000 lei pt ca nu ati incasat decat 7000 lei din cei 10000 lei.

Acesta este doar un exemplu simplu. In realitate lucrurile sunt mult mai complicate, pt ca intervin: impozit profit/venit, TVA, impozite locale, amortizari (care e o cheltuiala fara iesire de numerar) etc.

Deci nu prea se poate da un raspuns multumitor pt d-voastra din informatiile prezentate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Plafon caserie asociatie proprietari POMKINSKI POMKINSKI cu atatea schimbari legislative care este la data prezentei valoarea maxima ? (vezi toată discuția)
Dispozitie de incasare felisana felisana As vrea sa stiu dispozitia de incasare pe ce valoare maxima se poate face. Tot pe 5000 lei ca si dispozitia de plata? De exemplu daca asociatul imprumuta ... (vezi toată discuția)