Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

buna ziua. in cazul in care diferenta dintre rezultatele a doua dosare de pensionare a aparut dupa recalcularea data de CCR,unde se poate ,unde se poate actiona?

mai explicit,
ambi angajati in 1974 luna august,acelasi loc de munca,aceasi calificare,aceasi varsta,ambi beneficiaza de gr 2,cond. deosebite.
primul se pensioneaza in luna decembrie 2012,(2010RON).punctaj-2,75
al doilea se pensioneaza luna iunie 2013(2119RON).punctaj 3,07
mentionez ca cel de al doilea a avut total venit usor mai mare decat primul.
dupa recalcularea primului dosar(in urma hotararii CCR)se modifica suma primului la 2212RON.
ce se poate face si unde ma pot adresa(institutii abilitate)pentru reparatia materiala a acestei situatii?
sau este un viciu de procedura fara rezolvare...=D>
1. Nu poate exista o egalitate perfecta intre doua persoane (cu privire la calculul punctajului) chiar daca au lucrat impreuna acelasi numar de ani la acelasi loc de munca.

2. Exista sigur o deosebire care poate proveni de la o mica diferenta de salarii intr-o anumita perioada de timp, de la unele perioade de inactivitate (boala, concedii fara plata etc.) si altele.

3. - Puteti face o contestatie a deciziei de pensionare dar daca puneti motivul ca un coleg are o pensie mai mare nici nu va fi luata sesizarea in consideratie.
- Trebuie sa motivati cu ceva ce vi se pare suspect in calculul punctajului numai de la dvs.
Care ar fi diferenta la care va referiti ?
Cifrele postate nu prea au legatura cu realitatea.
Punctajul mediu anual are 5 cifre dupa virgula.
Punctajele medii anuale postate nu corespund valorii pensiilor postate.

La venituri egale pe toata activitatea si acelasi stagiu complet,diferenta potrivit legislatiei in vigoare trebuie sa fie de aproximativ 10,5% in favoarea celui care si-a deschis drepturile in decembrie 2012.

Pentru a vedea care este diferenta reala,trebuie sa postati punctajele medii anuale cu cele 5 cifre dupa virgula aflate in plata la acest moment,pentru ambii pensionari.
buna ziua. stimati domni,va multumesc pentru raspunsul dat.
am sa detaliez in amanunt situatia mea.
PENSIA COLEGULUI MEU:

-data pensionare-29-10-2012
-punct mediu anual-2,75189
-suma pensie la acea data-2017 RON

-dupa recalculare CCR-
-fluturas-ianuarie 2015
-punct mediu anual-3,21971
-suma pensie bruta-2674RON
-suma neta (dupa impozitare si CASS)-2317RON

PENSIA MEA:

-data pensionare-27-06-2013
-punct mediu anual-3,07205
-suma pensie la acea data-2342RON

-fluturas-ianuarie 2015
-punct mediu anual-3,07205
-suma pensie bruta-2551RON
-suma neta(dupa impozitare si CASS)-2219 RON

Dupa cum se vede diferenta nu este chiar de neglijat.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Logica mea imi spune ca undeva este o gresala(sper ca nu este voita).
Poate ca ,calculele sunt corecte pentru contestatia data de CCR,dar ,
atunci la o suma contributiva mai mare ,in situatia mea,suma pensiei ramane mai mica.

Va rog,luminati-ma si pe mine...
O zi buna!

Colegul:

Si-a deschis drepturile cu un punctaj mediu anual de 2,75189
I s-a aplicat un indice de corectie de1,17
2,75189x117%=3,21971

D-voastra
V-ati deschis drepurile cu un punctaj mediu anual de 3,07205
In acest puctaj intra si indicele de corectie,de 1,06
Fara indicele de corectie ar fi 2,89816
2,89816x106%=3,07205

Fara indicele de corectie,pensia d-voastra ar fi fost mai mare cu 5,315%

Asadar,diferenta este facuta de valoare indicelui de corectie.
Nu este nicio greseala.
Asa prevede legea.