Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se aplica uzucapiunea in probleme de succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se aplica uzucapiunea in probleme de succesiune?

Bunicii mei au cumparat o casa cu gradina si au trecut-o pe numele copiilor lor (2 copii). Unul dintre copii (mama mea) a ramas aici iar celalalt nu a mai dat nici un semn de viata de 26 de ani. Acest unchi al meu a murit acum 10 ani. Vreau sa intreb daca mai pot cumva sa ceara drept de succesiune urmasii lui.
Urmasii unchiului dvs.au drept de la succesiune in urma decesului tatalui lor,avand calitatea de descendenti in raport cu acesta.Apare insa o problema, aceea a dreptului de optiune succesorala care trebuie exercitat intr-un termen de un an de la data deshiderii succesiunii[data decesului lui de cujus(cel de la care provine mostenirea)].
Daca mostenitorii, in speta verisorii dvs. fac dovada ca nu au avut cunostinta despre deces si nu au fost instiintati despre deschiderea succesiunii, in instanta probabil ca vor obtine ceva despagubiri.
Am uitat sa mentionez ca nici parintii mei, nici eu, nu am platit impozit pe intreg terenul de 2000m, ci doar pe 689m reprezentand casa si curtea. Este asta o problema? Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Acest lucru Înseamnă că nu v-ați comportat ca adevărați proprietari însemnând că nu v-ați manifestat public că ați pretinde vreun drept. Acesta ar fi un element de susținere al uzucapiunii.
Daca nu ati platit impozitul decat ptr.suprafata de 689 m,numai ptr.aceasta puteti invoca uzucapiunea.