avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea atributiilor din fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea atributiilor din fisa postului

De curand am primit o 'Anexa la fisa de post' care prevede printre alte atributii si:
-Participa la programele de instruire ISCIR organizate de societate sau la care este indrumat de aceasta.
-Participa la examinarile periodice pentru autorizare ISCIR .
Autorizatia ISCIR pt domeniul de activitate al societatii este foarte folositoare in general,dar nu mie deoarece am semnat un cim pt anumita activitate care nu presupune autorizarea ISCIR .
La problema expusa am o intrebare :
-care este temeiul legal al modificarii fisei 'de post' dupa semnarea cim ?
Mentionez ca societatea este in insolventa si vad in aceste modificari o cale de desfacere a cim la cheremul societatii .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:57, 21 Martie 2015
art.40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
....

Stabilirea atributiilor corespunzatoare fiecarui salariat, concretizate in fisa postului, reprezinta prerogativa exclusiva a angajatorului, care se va raporta, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea contractului individual de munca.

In speta, din ce ati postat reiese ca aceste atributii nu sunt in legatura cu postul ocupat, situatie in care puteti semna acea anexa sub rezerva legalitatii acelor atributii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paznic si cu functie de impiegat auto rak0770 rak0770 Buna ziua! Pot angaja un paznic care sa completeze si foile de parcurs? Ii pot trece in fisa postului de paznic si completare foi parcurs? E ... (vezi toată discuția)
Fisa postului Masaro Masaro Cum se procedeaza in situatia in care angajatul nu vrea sa semneze fisa postului modificata si ce consecinte poate sa rezulte din aceasta situatie? Ce ... (vezi toată discuția)
Fisa postului aidu aidu Am dat in judecata angajatorul pt drepturi banesti neachitate. Angajatorul mi-a interzis accesul la mijloacele de munca... Prin aceasta interdictie nu se pot ... (vezi toată discuția)