Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

Cum se procedeaza in situatia in care angajatul nu vrea sa semneze fisa postului modificata si ce consecinte poate sa rezulte din aceasta situatie? Ce procedura trebuie sa urmeze angajatorul pentru a modifica fisa postului?
Multumesc.:help:
Refuzul semnarii fisei de post poate fi considerat abatere disciplinara si sanctionata ca atare de catre angajator.

Stabilirea atributiilor corespunzatoare fiecarui salariat, concretizate in fisa postului, reprezinta prerogativa exclusiva a angajatorului, care se va raporta, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea c ontractului individual de munca.
Multumesc pentru raspuns.
Sunt de acord cu raspunsul dvs. insa esenta era in cazul modificarii fisei postului. Trebuie respectata o procedura pentru modificarea fisei postului, adica modificare ori completare de atributii fata de cele luate la cunostinta odata cu semnarea fisei postului la incadrare? Daca se procedeaza legal pentru modificarea fisei postului, sigur refuzul de luare la cunostinta, adica refuzul asumarii atributiilor postului ocupat este abatere disciplinara.
Masaro, utilizator
Angajatorul poate modifica fisa postului prin adaugarea de noi atributii .. insa parerea mea este ca salariatul poate semna aceste modificari sub rezerva legalitati acestora ...