Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Titularizare, limita varsta?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Titularizare, limita varsta?

Buna ziua.

Imi puteti spune va rog frumos daca exista limita de varsta pentru titularizarea ca invatatoare sau educatoare?

Mai exact, o persoana care are 40 ani poate da examenul de titularizare chiar daca pana acum nu a fost niciodata invatatoare, educatoare?

Exista limita de varsta in acest sens?

Multumesc mult.

Cu stima, Andrei.
Dat fiind faptul ca acum 2 ani, cand am dat eu concursul, erau doamne de 50-55 ani in sala, as spune cu convingere ca nu exista limita de varsta. Exista metodologie de inscriere la examen, care trebuie respectata, si care nu prevede criteriu de varsta.
De altfel si eu m-am titularizat la 37 de ani (din prima incercare, sa nu se inteleaga altceva..). Succes va doresc!
Singura problema reala pe care am avut-o a fost sa nu ma infurii foarte tare cand am vazut cantitatea si calitatea materialelor de memorat pentru acest examen. As pune pariu ca bibliografia e facuta de profesori universitari, care au lucrat in ultimiii zeci de ani exclusiv cu adulti.