Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare ca platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare ca platitor TVA

Buna ziua,
Sunt PFA cu doua activitati, ambele autorizate in baza unor legi speciale, respectiv Lg.51/1995 pentru profesia de avocat si Lg.86/2006 pentru profesia de practician in insolventa. Pentru ambele activitati am cabinete individuale la adrese diferite, sunt inregistrate la administratia financiara si depun anual declaratiile fiscale impuse de lege. De asemenea tin contabilitate separat pentru fiecare activitate si tot separat pe fiecare activitate primesc decizi de impunere pentru venitul datorat si platesc in termen obligatiile privind impozitele si taxele datorate. Pentru niciuna din activitati nu am atins cifra de afaceri ce ma obliga sa ma inregistrez ca platitor de TVA. Insa cumulat a existat aceasta situatie chiar la sfarsitul anului 2009. Atunci am discutat cu inspectorul de la fisc, la care sunt arondat, daca este sau nu cazul sa devin platitor de TVA si raspunsul a fost ca numai daca pe cel putin una din activitati ating cifra de afaceri ce impune acest lucru , numai atunci sa ma inregistrez. Eu nu am mai actionat pe pe aceasta tema dar sunt inca in dubiu. Ce credeti ca ar trebui sa fac ? Si daca totusi cei din conducerea fiscului ajung la alta concluzie, ce consecinte vor fi ?. Daca atunci, anul 2009, indeplineam conditia, compartimentele speciale din cadrul fiscului, analzand declaratia anuala de venituri si in virtutea art. 153,alin.(8), nu aveau imediat, obligatia inregistrarii din oficiu?. De aproape un an inspectorul de la fisc care cunostea situatia s-a pensionat si am fost arondat la alta persoana.
Va multumesc pentru raspuns.
Plafonul de TVA se calculeaza pe CIF.
Daca pt fiecare activitate aveti un CIF atunci nu e nevoie de inregistrare..
Multumesc pentru raspuns,
Eu insa am numai un singur CIF.