Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gravitatea unor masuri dispuse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gravitatea unor masuri dispuse

Care dintre masuri este mai grava (amenda penala sau amanarea executarii pedepsei)
Amenda penala este o pedeapsa iar amanarea aplicarii pedepsei este o modalitate de individualizare.
De ex. instanta poate stabili o amenda si apoi sa amane aplicarea ei pe un termen de supraveghere de doi ani.
neamtumircea12 a scris:

(amenda penala sau amanarea executarii pedepsei)

Probabil v-ati referit la amanarea aplicarii pedepsei, nu la amanarea executarii pedepsei (care se acorda in general in caz de boala).