avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gravitatea unor masuri dispuse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gravitatea unor masuri dispuse

Care dintre masuri este mai grava (amenda penala sau amanarea executarii pedepsei)
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 10:03, 26 Martie 2015
Amenda penala este o pedeapsa iar amanarea aplicarii pedepsei este o modalitate de individualizare.
De ex. instanta poate stabili o amenda si apoi sa amane aplicarea ei pe un termen de supraveghere de doi ani.
neamtumircea12 a scris:

(amenda penala sau amanarea executarii pedepsei)

Probabil v-ati referit la amanarea aplicarii pedepsei, nu la amanarea executarii pedepsei (care se acorda in general in caz de boala).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întrebare consecințe accident auto fără victime - autor fără permis și sub influența alcoolului Bianca.kieke Bianca.kieke Bună seara ! Am și eu o întrebare! Un prieten de al meu a condus fără permis , sub influenta alcoolului și a făcut accident, fără victime! Se poate ... (vezi toată discuția)
Accident cu alcoolemie de 1.10 brutus92 brutus92 salut.am avut si eu un accident in februarie 2014 si tocmai acum in ianuarie 2015 am procesu;.Am avut alcoolemie in sange 1.10,nu am avut victime nu am avut ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis RalucaHorciu RalucaHorciu Sotul meu a condus fara permis un monoped . care ar fi consecintele ? (vezi toată discuția)