Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare

Buna seara
Vreau sa cumpar pentru baiatul meu un apartament pe numele lui.
Se poate prevedea in actul de vanzare cumparare sa nu poata face acte de dispozitie fara acordul scris al meu?
Este major?
are 20 ani
Da se poate, trebuie sa ii donati suma de bani in vederea cumpararii imobilului, ori cu o clauza de inalienabilitate pentru imobilul cumparat, ori cu sarcina in favoarea dvs., ori cu constituirea unui dezmembramant pe numele dvs. (inscris desigur la cartea funciara), un drept de abitatie sau uzufruct.