avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare

Buna seara
Vreau sa cumpar pentru baiatul meu un apartament pe numele lui.
Se poate prevedea in actul de vanzare cumparare sa nu poata face acte de dispozitie fara acordul scris al meu?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 23:10, 22 Martie 2015
Este major?
are 20 ani
Da se poate, trebuie sa ii donati suma de bani in vederea cumpararii imobilului, ori cu o clauza de inalienabilitate pentru imobilul cumparat, ori cu sarcina in favoarea dvs., ori cu constituirea unui dezmembramant pe numele dvs. (inscris desigur la cartea funciara), un drept de abitatie sau uzufruct.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nud prorietar! ce optiuni sunt in situatia data? IrisCristiana IrisCristiana Buna seara! Părinții mei pensionari doresc sa cumpere un apartament pe numele fiului meu major. Dorința lor este ca eu, fiica lor si mama nepotului lor, ... (vezi toată discuția)
Dr. de abitatie andreea-ioana andreea-ioana Un prieten de-al meu, in momentul in care si-a cumparat apartamentul, a trecut-o in contract si pe prietena lui (cu care nu s-a mai casatorit) cu drept de ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil Nico Trupoiu Nico Trupoiu Buna seara,sunt intr-o situatie complicata.Am act de vanzare-cumparare pe casa socrilor mei.In acest moment mai traieste doar soacra mea care are ... (vezi toată discuția)