Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sfat, ajutor pentru schimbare program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sfat, ajutor pentru schimbare program de vizita

Buna ziua ,din nou vin cu apel pt un sfat la d-voastra .Sint divortata din 2011,avem o fetita de 4 ani ,custodia e comuna .Relatia fetitei cu tatal s-a imbunatatit dupa 4 sedinte de psihiatrie (1 era cu toti 4 ,1 sedinta doar noi 2,si 2 numai fetita singura )Consultul era facut in urma unor frici pe care le avea fetita de a merge cu tatal la orele de vizita .Fostul sot imi reprosa ca eu o influentez dar rezultatul a fost ca el o batea peste maini ,picioare ,o tragea de par si o inchidea in camera fara lumina si-i spunea ca vine nenea cu palarie .Sedinta cu noi 2erau sfaturi despre comportamentul parintilor fata de copii.Rezultatul a fost :eu prea buna si ingaduitoare,cu copilul, el prea dur ,sa mergem cu fetita, impreuna in excursii ,in parcuri ,sa facem activitati.Am ramas asa mirata si nedumerita,de ce impreuna? Am citit mult despre custodie dar nu am vazut asa ceva ....intradevar sint multe drepturi pe care nu cred ca le-ar merita tatal fara sa aiba un aport la cresterea copilului mai mult decit simpla vizita .Acum fetita are 4 ani ,in curind el isi va cere drept sa stea peste noapte NU AM INTENTIA SA MA OPUN ,dar nu as vrea sa stea cite o saptamina in vacantele mici si o luna in cea de vara din urmatoarele motive: noi inca de cind ne-am despartit nu ne salutam ,de cite ori am incercat sa -l salut nu am auzit decit o tusa seaca sau un dat din cap,la fiecare proces de mediere ni s-a spus ca trebuie sa comunicam pentru copil el mai mult de 2 -3 ori nu s-a conformat nici macar cu salutul.Am comunicat prin mesaje ,fetita a fost bolnava de citeva ori si desi avea vizita prin ordin judecatoresc sa fie la domicilul copilului el nu a respectat-o si a luat copilul pe proprie raspundere .De citeva ori boala a fost mai grava si nu s-a putut scoate copilul afara ,el a intrat in casa dar tot asa fara a spune ceva .avea program de a scoate copilul de la cresa,dar niciodata nu a intrebat personalul despre situatia ei de la cresa sau acuma sa ma intrebe pe mine ceva despre gradinita .Copilul a fost internat in spital si desi a venit in vizita nu s-a interesat de starea lui de la medic sau asistenta (a intrebat fetita care atunci avea 3 ani si ceva)Acum la 4 ani a facut scarlatina si a fost cu noi la analize sa o tina pt recoltare de singe ,fara alte comentarii sau pareri ..,la fel si la medicul pediatru cind am dus rezultatele ,nu a discutat nimic cu medicul era doar prezent .M-a costat 100 lei analizele de singe dar nu a zis ca-mi da si el bani sa platesc ,macar ceva procent ,nici pentru medicamente ....niciodata nu i-a cumparat o caciula sau un lapte pe motiv ca imi plateste pensie de intretinere .Jucariile care i le-a cumparat pina acum le-a dus toate acasa la el ,eu nu am vazut niciuna ,nu stiu ce jucari are acolo dar acasa unde locuieste fetita nu are nici o jucarie cumparata de el.daca se intimpla sa-i cumpere un pufulet cu surprize ,el ia surpriza si o duce la el acasaAre un comportament cam copilaresc .Pensia de intretinere este de 250 lei daca mai pun eu 250 =500 lei . Ma intreb daca custodia e comuna si nu ajung banii pentru copil nu ar fi normal dupa cum scrie in lege si articole sa contribuie si el la nevoile copilului?Daca am indraznit sa ii spun s-a uitat mirat a intors spatele si a plecat .Desi i-a fost marit salariul el nu a marit pensia ,vrea doar prin judecator sau mediator ,(e mai rentabil pt el sa se cheltuiasca bani prin procese decit banii sa cumpere ceva pt fetita sau sa plateasca o luna gradinita sau orele de engleza)El povesteste la lume ca eu nu vorbesc si eu sint ceea care vreau raul dar am spus clar si la tribunal aceste multe si marunte motive si faptul ca eu am insistat sa vina cind a fost fetita bolnava ,l-am tinut la curent cu multe lucruri care am considerat ca sint importante legat de fetita ,l-am invitat si intr-un concediu de 3 zile la Felix (m-am simtit atita de prost ca mi-a ris in fata la auzirea vestii)Toate aceste motive si altele le-am spus si la mediator si la psiholog .VA INTREB DRAGI DOAMNE SI DOMNI AVOCATI as putea sa obtin o reducere la programul de vizita mai precis sa nu stea multe zile peste noapte la el?Stiu ca sint motive marunte dar sint destul de importante (zic eu ),in cresterea copilului mai ales motivul necomunicarii parintilor ,iar plimbatul copilului prea des de la unul la altul duce la stres ,oboseala ,deranjarea programului gradinita ,mai tirziu scoala ,lectii ,alte activitati. VA MULTUMESC .
Stimate domn AgainstPas, inteleg preocuparea dvs si in raport de ceea ce scriu, dar si in raport de orele la care postez. Ma bucur ca recunoasteti ca asa-zisul sindrom al alienarii parentale, inventat de un "psiholog" dezaxat care s-a sinucis, nu a fost inclus nici in DSM 5.
Eu nu dau sfaturi, ci exprim opinii. Cititorul le citeste si le retine sau nu, dupa cum alege. Am postat si voi posta in continuare inclusiv din manualul judecatorilor pentru Curtile de minori din SUA, in care ce sa vezi, culmea sta scris negru pe alb ca eventualele referiri la "sindromul alienarii parentale" va fi ignorat de Curte....de ce?...pentru ca nu e recunoscut de lumea medicala. Va propun sa scrieti Curtii Supreme din SUA si sa-i lamuriti dvs cum e cu probele si cum se judeca procesele.
Cata vreme exista institutia decaderii din drepturi, cea a retragerii exercitiului autoritatii parintesti sau Conventia de la Strasbourg, inseamna ca legiuitorul a prevazut situatii in care nu e in interesul copilului sa relationeze oricum si in orice conditii cu celalat parinte.
Inteleg ca va deranjeaza ca exista persoane, asemeni mie, care au si alte puncte de vedere decat al dvs. Si va deranjeaza cu atat mai mult cu cat am si argumente si fac trimitere la literatura de specialitate. Cred ca va deranjeaza si ca procesele sunt in contradictoriu, si nu mergeti doar dvs "tatii" in instante.
proastasatului, utilizator
Pe mine personal nu ma deranjeaza nimic. Si asta chiar daca ma numiti domn in "n" cazuri, desi am incercat sa va atrag atentia asupra erorii, dublata de prejudecata probabil. Si nici macar ca nu raspundeti cu argumente la ceea ce vi se spune, ci enuntati alte subiecte care nu au legatura cu cele afirmate de interlocutor nu ma deranjeaza.
Eu nu comentez puncte de vedere ci enunt o realitate intalnita in sala de judecata: instantele din Romania enunta alienarea parentala in deciziile lor, la fel si in deciziile CEDO. Si v-am rugat doar sa nu mai induceti userii in eroare ca alienarea parentala echivaleaza cu deochiul. Parintii care posteaza in acest forum nu traiesc in SUA. Traiesc in Romania, unde de ex. dispozitiile art. 8 din CEDO au directa aplicabilitate.
Si daca e sa ma deranjeze ceva, ar fi atunci cand sfaturile dvs. sau ale altor useri interfereaza cu interesul minorului asa cum este el stabilit de legislatia in vigoare.
Tipic sustinatorilor alienarii parentale este clivajul fata de realitate. Le vorbesti de mere si acestia raspund despre ploaia de stele din Congo. Stimate domn. Conventia de la Strasbourg, cat si institutia retragerii exercitarii autoritatii parintesti, cat si decaderea din drepturile parintesti exista aici, in Romania! DSM tot aici in Romania exista. Asa ca mai lasati manipularea! Si culmea, DSM-ul este aprobat de Asocitia Americana de psihiatrie, asa ca iata si legatura cu SUA.
Acelor mame care se confrunta in instante cu sustinerea asa-zisului sindrom al alienarii parentale, a carui inititator este Richard Gardner, le recomand sa caute pe internet date despre acest "psiholog" si sa le prezinte instantelor. Veti gasi date despre sexualitatea copilului, despre cum copilul invinovateste adultul pentru relatia sexuala, despre cum incestul si pedofilia nu sunt de blamat deoarece contribuie la procreere, despre zoofilie si alte asemenea subiecte abominabile. "Marele psiholog" Gardner si-a publicat asa-zisele lucrari la propria editura, "operele" nefiindu-i acceptate de alte edituri. Ca exemplu de sanatate mentala individul s-a sinucis.....prin injunghiere repetata!!! Asta este "valoarea" pe care ne-o propune ARPC-ul si sustinatorii asa-zisului sindrom. Acesta este infamul autor al acestui asa-zis sindrom si acestea sunt "opiniile de specialitate" pe care suntem invitati sa le imbratisam!!!
ps: cu referire la comparatia pe care am facut-o cu deochiul dnule AgainstPas o retrag. Deochiul nu incurajeaza molestarea copiilor....este mult mai inofensiv!
proastasatului, utilizator
Ce legatura exista intre retragerea exercitarii autoritatii parintesti, decaderea din drepturi cu faptul ca alienarea parentala nu echivaleaza cu deochiul? Si dupa cum spuneam si alienarea parentala este identificata de instantele din Romania si in deciziile CEDO.
againstPAS, utilizator
Prin naşterea sa, copilul are şi mamă, şi tată , iar părinţii au autoritate părintească comună.
Capacitatea de procreere, din păcate, nu este sinonimă cu capacitatea parentală.
Când un cuplu doreşte să înfieze un copil, autorităţile româneşti supun familia adoptatoare la o serie de expertize, printre care şi testarea capacităţii parentale a viitorilor părinţi adoptivi.
În situaţia părinţilor naturali, aceste teste nu se fac, nici dacă , prin comportamentul lor, unii aşa zişi părinţi dovedesc că nu sunt apţi pentru a fi părinţi.
Instituţia decăderii din drepturile părinteşti şi autoritatea părintească unică sunt instrumentele prin care un părinte biologic care reprezintă un pericol pentru minor poate fi îndepărtat, cât de cât, din preajma copilului.
(Din nefericire, pericolul se identifică doar prin agresiunea fizică, după vânătăi sau sângele vărsat de copil, nu de familia în care copilul trăieşte.Agresiunea psihică este enunţată în lege, dar ignorată în totalitate. Manifestările copilului afectat de agresiunea psihică din partea părintelui reclamagiu, procesoman, "îndreptăţit" sunt atribuite de părinţii războinici tot celor care se străduiesc să oblojească rănile copilului din urma torturii psihice.)
De aici rezultă deducţia logică , că însuşi statul român recunoaşte că autoritatea părintească comună, rezultată prin naşterea copilului, poate, în unele cazuri, să dăuneze minorului şi, în loc de răul mare produs de nocivitatea autorităţii părinteşti a unui individ care periclitează dezvoltarea copilului, se alege răul mai mic, adică îndepărtarea din preajma minorului a factorului perturbator.