Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale amanet, schimb valutar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

amanet, schimb valutar

Stie cineva ce acte si conditii trebuie indeplinite pentru infiintarea unui amanet si a unei case de schimb valutar?
societatea sa aiba ca unic obiect de activitate amanetul respectiv schimbul valuta.In cazul schimbului capitalul social este de 10.000Euro(parca) si iti trbuie o autorizatie de la BNR
~ Conținut șters la cerere ~
Vezi prevederile O.G. nr.28/2006 privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale si Norma BNR nr.4/2006 privind procedura de notificare si inscrierea in registre a institutiilor financiare nebancare (pentru casele de amanet ) si Regulamentul valutar (pentru casele de schimb valutar) - toate aceste acte normative le gasesti pe site-ul BNR la adresa www.bnro.ro, sectiunea legislatie.