Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lncheierea ccm este sau nu obligatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lncheierea ccm este sau nu obligatorie

partea patronala speculeaza cu promptitudine lacunele legislative.
astfel, conform legii 62/2011, negocierea ccm este obligatorie la unitatile cu peste 15 salariati, fara a prevede si obligativitatea incheierii contractelor (care din punctul nostru de vedere se subintelege, incheierea fiind finalitatea actului de negociere).
si ne trezim in situatia de a fi negociate ccm-urile dar fara a fi si incheiate, respectiv inregistrate la directiile de munca.
va rugam sa ne transmiteti o solutie/sugestie
Nici Codul Muncii si nici Legea nr.62/2011 nu prevad obligativitatea incheierii unui c.c.m. Prevad doar obligativitatea negocierii.

In acest sens, puteti incheia un proces-verbal din care sa reiasa ca partile nu au ajuns la un comun acord referitor la incheierea c.c.m.-ului.