Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Custodia in Spania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Custodia in Spania

Buna ziua,am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv,,,,am o fetita de 5ani,eu sunt romanca si tatal spaniol,de tatal fetei nu mai stiu nimic de 2 ani,am custodia fetei pe care am obtinut-o in lipsa lui aici in spania unde suntem acum,fetita este nascuta in romania si pasaportul este expirat,am fost la consulat sa obtin titlul de calatorie si mi sa spus ca nu pot iesi cu fata din spania fara semnatura tatalui de care nu stiu absolut nimic,ce pot face???va rog din suflet sa ma sfatuiti,eu am titlul de calatorie pt mine si va expira pt ca nu pot lua fetita cu mine in tara,,,,nu pot sa plec fara ea si am si eu buletinul expirat. :(:(:(
ContSters352744, utilizator
Daca vreti sa veniti in tara doar pentru a va face buletinul expirat nu este necesar. Va puteti adresa ambasadei/consulatului si imputernici o persoana din Romania care sa se deplaseze la serv.de evidenta de la domiciliul dvs.din Romania pentru a va solicita si obtine actul dvs. de identitate. referitor la copil daca aveti custodia ei, obtinuta printr-o instanta de tutela din Spania, apostilati sentinta, o traduceti si o legalizati si puteti pleca cu minora fara a fi necesara prezenta tatalui.
Justitiarul711, utilizator