Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuza sa-mi schimbe un produs CUMPARAT DE 24 DE ORE
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuza sa-mi schimbe un produs CUMPARAT DE 24 DE ORE

Buna ziua. Am cumparat un acumulator{baterie} auto din magazinul carrefour .Am primit la cumparare bonul, apoi cu bonul am fost la receptie clienti unde am primit o fartie ca fiin o garantie si cu ea urma sa merg la un magazin de baterii sa verific bateria si sa-mi semneze acea foaie de garantie precum ca bateria este buna. Toate acestea se intaplau duminica 22-03-2015. Am ajuns acasa si ca tot romanul am incercat sa schimb bateria veche care facea foarte multe probleme deoarece aveam cam 5 ani vechime.SI ACUM supriza bateria era moarta descarcata intr-un cuvant am dat bani pe o porcarie defecta. Suparat rauX-( am fost luni dimineata cu masina de servici si cu bateria in porbagaj la centrul unde trebuia sa iau garantia si aici alta surpriza ma astepta. Angajatul ami cere bonul si garantia . Eu iam dat bonul garantia si factura pe care am facuto si incepe polemica cu acel angajat. Ma intreaba dc nu am venit cu bateria montata pe masina pt a o verifica. Eu iam raspuns ca bateria este defecta si ca nu merge deci nu am cum sa vin cu masina fara baterie. Apoi se uita el la ia si ami zice ca va suna pe seful lui sa rezolvam problema. Seful lui la telefon ia spus sa-mi schimbe bateria, insa el se uita la bateria mea si ami spune ca are urme ca a fost montata, eu iam raspuns ca am montato si ca nu merge,/ El continua sa caute probleme, Intrun final ami zice ca masina mea are probleme fara sa vada masina si ca am puso pe masina si ca am consumato eu. Apoi ami cere 20 de ron pt a rencarca bateria fara sa primesc nici un fel de bon,desi este noua si nu are nici 24 de ore de la cumparare. EU I=AM DAT ACEI 20 DE RON PE CAREI TOT CERSEA DE LA MINE SI A RAMAS CA IN 48 DE ORE AMI DA BATERIA MEA REDRESATA.INCARCATA.Nu sunt deacord cu ce sa intamplat si doresc sa-mi caut dreptatea pe banii mei.AM NEVOIE DE UN SFAT PT AI RECUPERA PAGUBA. :((
Adresati-va comisariatului judetean pt. protectia consumatorului
[ link extern ]

Aici aveti adresa unui forum de unde puteti afla mai multe
[ link extern ] /
DlGoe, utilizator
Buna seara..trebuia sa insistati sa va schimbe produsul...ati fost nehotarat si ati cedat in fata acelui angajat...data viitoare sa cumparati baterie pt masina din magazine specializate..scrie pe undeva in garantie ca tre' sa puna bateria pe redresor si sa va mai tina 48 de ore fara curent...bateria a fost formatata in fabrica...vina este in dreptul dvs ca ati cedat prea usor....cu respect
in certificatul de garantie scrie ca daca ma prezint cu bateria descarcata trebuie sa platesc incarcarea ei . Deaceea am cedat vanzatorul de la garantie mia indicat acest lucru
Trebuie sa astept 48 ore asa cum scrie in garantie. Intrebarea mea este ce sa fac dupa daca nu se rezolva si ami da aceea baterie inapoi si este stricat?
....in acest caz cereti inlocuirea produsului...este frustrant sa va duceti cu ea acasa sa o montati pe masina si sa nu mearga...eu merg pana acolo cu teoria conspiratiei incat sa cred ca cei care le comercializau stiau de hiba...erau cumva la reducere?...cu respect