Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau chitanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau chitanta?

Buna!
Sunt administratorul unei firme care are ca obiect de activitate executarea de focuri de artificii si efecte pirotehnice atat catre persoane juridice cat si catre persoane fizice.
Intrebare: La persoanele fizice pt care execut focuri de artificii (pe baza unui contract de prestari servicii) sunt obligat sa emit bon fiscal sau este valabila chitanta?
Multumesc!
Pentru persoane fizice este obligatoriu bonul fiscal, iar la cererea clientului si emiterea facturii fiscale.