avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon de casa sau chitanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon de casa sau chitanta?

Buna ziua!
Sunt administratorul unei firme care are ca obiect de activitate executarea de focuri de artificii si efecte pirotehnice (Alte activitati recreative si distractive n.c.a.-9329). As dori sa-mi spuneti daca, conform legii, pentru serviciile pirotehnice prestate pentru persoane fizice trebuie sa eliberez bon fiscal sau chitanta.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters36411 , utilizator 14:18, 26 Aprilie 2010
Pentru persoane fizice se elibereaza BON FISCAL..
OK!
Va multumesc!
Ordonanta de urgenta nr. 28 din 25 martie 1999 republicată si actualizată
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (actualizată până la data de 17 noiembrie 2008), prevede ca:
" (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le predea clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factură fiscală."
Art.2 al aceleeasi norme legale prevede si exceptiile, din care nu face parte genul de activitate desfasurat de dvs.
Ultima modificare: Luni, 26 Aprilie 2010
ContSters36411, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta sau bon fiscal alincm alincm Daca am un parc de vinzari utilaje agricole, masini si remorci, la vinzarea catre persoane fizice sint obligat sa emit factura ,(le este necesara la ... (vezi toată discuția)
Cand emit documente? ciprianr ciprianr Buna ziua, Intrebarea mea multipla este urmatoarea, in cazul unui comerciant, cand se emite doar bon fiscal, cand se emite doar factura, cand se emite bon ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal sau factura ( persoane fizice ) pentru prestari servicii la locatia clientului alex_ione alex_ione Buna ziua, Am o firma de organizat evenimente la locatia clientului. ( punct mobil ). Pentru persoane juridice folosesc: ... (vezi toată discuția)