Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon de casa sau chitanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon de casa sau chitanta?

Buna ziua!
Sunt administratorul unei firme care are ca obiect de activitate executarea de focuri de artificii si efecte pirotehnice (Alte activitati recreative si distractive n.c.a.-9329). As dori sa-mi spuneti daca, conform legii, pentru serviciile pirotehnice prestate pentru persoane fizice trebuie sa eliberez bon fiscal sau chitanta.
Multumesc!
Pentru persoane fizice se elibereaza BON FISCAL..
OK!
Va multumesc!
Ordonanta de urgenta nr. 28 din 25 martie 1999 republicată si actualizată
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (actualizată până la data de 17 noiembrie 2008), prevede ca:
" (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le predea clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factură fiscală."
Art.2 al aceleeasi norme legale prevede si exceptiile, din care nu face parte genul de activitate desfasurat de dvs.
ContSters36411, utilizator