Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Acuitate vizuala electrician mentenanta
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Acuitate vizuala electrician mentenanta

As dori sa stiu care sunt conditiile de lucru la inaltime in ceea ce priveste acuitatea vizuala in meseria de electrician? Mai bine spus am fost respins de medicina muncii pentru ocuparea unei pozitii de electrician (cu precizarea fara lucru la inaltime )pentru ca nu vad cu un ochi(acuitate vizuala zero), dar cu celalalt ochi vad 100% pentru ca ochiul bun a preluat din atributiile ochiului bolnav.Precizez ca nu vad cu acest ochi de 20 de ani,(acum am 42) deci am avut destul timp sa ma obisnuiesc cu aceasta problema.Nu pot sa inteleg legislatia in vigoare pentru ca imi da dreptul sa conduc autovehicule dar nu-mi da dreptul sa ma urc pe o scara sa schimb un bec !!!!
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, mentioneaza in anexa:
-Fisa nr.123. Muncă la înălțime
Prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 m măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referința naturală (solul) sau orice altă bază de
referință artificială, bază față de care nu există pericolul căderii în gol.
Examen medical la angajare:
— examen clinic general
— probe vestibulare, probe de echilibru efectuate de medicul de medicina muncii
testarea acuității vizuale, câmpul vizual
— audiogramă
— examen psihologic — la indicația medicului de medicina muncii
— ECG
— glicemie
Examen medical periodic:
— examen clinic general — anual
testarea acuității vizuale, câmpul vizual — anual
— ECG — anual
— glicemie — anual
— audiogramă — anual
— probe vestibulare, probe de echilibru efectuate de medicul de medicina muncii — anual
— examen psihologic — la indicația medicului de medicina muncii
Contraindicații:
— epilepsie
— boli psihice manifeste
— boli cronice ale sistemului nervos
— surditate și hipoacuzie severă bilaterală
— tulburări de echilibru
— dizartrie
— afecțiuni musculoscheletale care împiedică prehensiunea, statica sau echilibrul
— hipertensiune arterială, formă medie sau severă
— boală cardiacă ischemică
— insuficiență cardiacă
— disfuncție ventilatorie medie sau severă, indiferent de cauza generatoare
— forme severe de tulburări endocrine
— obezitate grad II
— diabet zaharat decompensat
scădrea acuității vizuale sub 0,3 la un ochi și sub 0,7 la celălalt ochi fără corecție sau sub 0,7 la ambii ochi fără corecție optică suficientă (diferență de corecție optică >3D între ochi)
— miopie peste –3D cu astigmatism care să nu depășească 2D cyl
— glaucom cu unghi închis neoperat
— glaucom cu unghi deschis (diagnosticat anterior)
— dezlipire de retină (inclusiv postoperator)
— afachie
— îngustarea periferică a câmpului vizual mai mare de 20 grade, în cel puțin 3 cadrane la AO
— retinopatie pigmentară confirmată (prin adaptometrie sau EOG)
— nistagmus
— orice afecțiune oculară acută și evolutivă până la vindecare și reevaluare funcțională vizuală
— vârstă sub 18 ani
In fisa de aptitudine, medicul specialist de medicina muncii a respectat prevederile de mai sus privind contraindicatiile pentru lucru la inaltime si din acest motiv nu ati primit aviz pentru lucru la inaltime.
va multumesc pt raspuns