Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Lucru la inaltime
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Lucru la inaltime

Rog sa imi spuneti , care sunt (conform legislatiei in vigoare) limitele de varsta, pentru a lucra la inaltime.
Va multumesc.
H.G. 355/2007 mentioneaza:
Fişa 123. Muncă la înălţime
Prin lucru la înălţime se înţelege activitatea desfăşurată la minimum 2 m măsuraţi de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referinţa naturală (solul) sau orice altă bază de referinţă artificială, bază faţă de care nu există pericolul căderii în gol.
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- probe vestibulare, probe de echilibru efectuate de medicul de medicina muncii
- testarea acuităţii vizuale, câmpul vizual
- audiogramă
- examen psihologic - la indicaţia medicului de medicina muncii
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- testarea acuităţii vizuale, câmpul vizual - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
- audiogramă - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru efectuate de medicul de medicina muncii - anual
- examen psihologic - la indicaţia medicului de medicina muncii
Contraindicaţii:
- epilepsie
- boli psihice manifeste
- boli cronice ale sistemului nervos
- surditate şi hipoacuzie severă bilaterală
- tulburări de echilibru
- dizartrie
- afecţiuni musculoscheletale care împiedică prehensiunea, statica sau echilibrul
- hipertensiune arterială, formă medie sau severă
- boală cardiacă ischemică
- insuficienţă cardiacă
- disfuncţie ventilatorie medie sau severă, indiferent de cauza generatoare
- forme severe de tulburări endocrine
- obezitate grad II
- diabet zaharat decompensat
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,3 la un ochi şi sub 0,7 la celălalt ochi fără corecţie sau sub 0,7 la ambii ochi fără corecţie optică suficientă (diferenţă de corecţie optică >3D între ochi)
- miopie peste -3D cu astigmatism care să nu depăşească 2D cyl
- glaucom cu unghi închis neoperat
- glaucom cu unghi deschis (diagnosticat anterior)
- dezlipire de retină (inclusiv postoperator)
- afachie
- îngustarea periferică a câmpului vizual mai mare de 20 grade, în cel puţin 3 cadrane la AO
- retinopatie pigmentară confirmată (prin adaptometrie sau EOG)
- nistagmus
- orice afecţiune oculară acută şi evolutivă până la vindecare şi reevaluare funcţională vizuală
- vârstă sub 18 ani
Despre lucrul la inaltime gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Referitor la varsta maxima, numai medicul specialist de medicina muncii poate da avizul "apt" pentru lucrul la inaltime. Examinarea medicala este obligatorie.