Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma pot pensiona anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma pot pensiona anticipat?

Buna ziua,

Am 56 de ani si am lucrat 20 de ani din care 12 sunt cu grupa a doua.
De curand am fost diagnosticata cu Glaucom cronic cu unghi deschis, pentru care am primit tratament ptr tot restul vietii. As vrea sa stiu daca acest diagnostic de Glaucom cronic ma poate ajuta sa ma pensionez anticipat , mai exact daca intra in lista de boli care ajuta la pensionarea anticipate.

Multumesc,
1. Spuneti luna si anul nasterii dvs.

2. - Pensia anticipata nu se acorda in functie de diagnosticul medical.
- Poate ati vrut sa intrebati de pensia de invaliditate.
DATA NASTERII: 27.01.1959
EU VREAU SA STIU DACA MA POT PENSIONA ANTICIPAT , SI CUM SA PROCEDEZ

MULTUMESC,
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (61/4 - 2/6 = 58 de ani si 10 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani (20 + 3 = 23 de ani).

3. Varsta standard de pensionare se reduce cu 2 ani si 6 luni numai daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 4 luni (dvs. aveti doar 23 de ani).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 56 de ani si 4 luni, trebuie sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 4 luni (dvs. aveti doar 23 de ani).

5. In aceste conditii puteti beneficia doar de pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 4 luni, in mai 2020.

6. - Incercati o pensionare de invaliditate, daca medicii vor decide incadrarea dvs. intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.
Va multumesc frumos pentru raspunsul oferit,
Am inteles perfect cum stau lucrurile in ceea ce ma priveste, si am sa va urmez sfatul in sensul ca voi merge la un medic specialist.
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca s-au mai facut schimbari in ceea ce priveste pensionarea

Multumesc,