Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia partial anticipata

Sotia poate depune cerere ptr pensie anticipata partial in conditiile urmatoare:salariu minim pe economie,angajata din1.09.78 'nascuta in 20.07.62.si care ar fi procentul de penalizare?
~ Conținut șters la cerere ~
La acest moment nu poate depune dosarul.
Are doar 52 de ani si 8 luni.
Pana la 57 de ani si 3 luni,poate indeplini conditia de stagiu pentru pensie anticipata(fara penalizare).
39 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate).