avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia partial anticipata

Sotia poate depune cerere ptr pensie anticipata partial in conditiile urmatoare:salariu minim pe economie,angajata din1.09.78 'nascuta in 20.07.62.si care ar fi procentul de penalizare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:45, 25 Martie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
La acest moment nu poate depune dosarul.
Are doar 52 de ani si 8 luni.
Pana la 57 de ani si 3 luni,poate indeplini conditia de stagiu pentru pensie anticipata(fara penalizare).
39 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie mileaG mileaG Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 57 ani (impliniti) se poate pensiona anticipat fara penalizare. Si daca totusi ar fi penalizata ... (vezi toată discuția)
cand ma pot pensiona anticipat, anticipat partial, marriot marriot sunt femeie, nascuta in 1963, muncesc din 10 august 1981 fara intrerupere (vezi toată discuția)
Calcul pensie anticipata mariastan20 mariastan20 Sunt nascuta pe 20.08.1959 am o vechime in munca de 35 ani din care 19ani 8 luni in grupa II de munca ,va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie ... (vezi toată discuția)