Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ma pot pensiona anticipat, anticipat partial,
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ma pot pensiona anticipat, anticipat partial,

sunt femeie, nascuta in 1963, muncesc din 10 august 1981 fara intrerupere
Luna nasterii.
iunie
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 5 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 2 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani si 2 luni, fara stagiul asimilat.
multumesc mult ,
care este limita de varsta pentru pensionare la femei
care ar fi penalitatea in cazul pensionarii ancicipata partial?
Limita de varsta la 62 ani si 5 luni.
Penalizarea va fi in functie de stagiul pe care il veti avea la deschiderea drepturilor.