Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala in educatie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala in educatie

nascuta la 11 februarie 1963 vechime la 1 octombrie 2015 30 de ani doresc raspuns cand pot iesi la pensie multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 5 luni, in iulie 2015;

- pensia anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 5 luni, in iulie 2020, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 41 de ani.

- pensia anticipata partiala, la 57 de ani si 5 luni, in iulie 2020, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 33 de ani.
-Limita de varsta incepand cu 01/09/2025
-Pensie anticipata incepand cu 01/09/2020
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
-Pensie anticpata partiala incepand cu 01/09/2020
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).