Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua La ce varsta se poate iesi la pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua La ce varsta se poate iesi la pensia anticipata si ...

Buna ziua
La ce varsta se poate iesi la pensia anticipata si cati ani lucrati trebuie sa aiba(e vorba de o femeie, poate difera)?
Luna si anul nasterii.
martie 1963
Martie 1963 August 2025 62/5 33/1
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 1 luna fara stagiul asimilat.
Conditia de sstagiu pentru pensie anticpata partiala este de 33 ani si 1 luna, fara stagiul asmilat.
multumesc!