Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctul de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctul de pensie

Daca salariul minim creste de la 1 iulie 2015, creste si punctu de pensie ?
Punctul de pensie este de 830,2 lei.
Legea nr. 187/2014 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 961 din 30 decembrie 2014 si a intrat in vigoare in 2 ianuarie 2015.
Prevede:

"Valoarea punctului de pensie este majorata anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat", prevede Legea pensiilor.
DlGoe, utilizator
Valoarea punctului de pensie nu are nici o legatura cu salariul minim brut pe economie.