Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CASS - PFA fara un alt loc de munca
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CASS - PFA fara un alt loc de munca

Buna ziua,

Detin un PFA de anul trecut si am platit toate contributiile din deciziile de impunere de pana acum (impozit pe venit si 5,5% din venit CASS). Venitul estimat (si cel realizat) este de 300 lei pe luna. Nu sunt angajata in alta parte.
Stiu ca in Codul Fiscal se precizeaza ca baza lunara de calcul a contributiei nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia
Ca urmare nu sunt asigurata la sanatate (nici nu doresc).
Vreau sa stiu daca este ok sa platesc doar acei 5,5% din decizia de impunere de la ANAF?
o sa va vina de la casa de sanatate( prin anaf) decizie de plata suplimentara ( pana la suma minima lunar)
Nu au un termen dar au inceput sa trimita...
Multumesc mult pentru raspuns! Am fost astazi la Casa de Sanatate cu chitanta primita de la ANAF, m-au inregistrat si mi-au spus ca imi va veni prin posta de la ANAF decizia de plata suplimentara, " mai incolo " asa cum mi-ati spus si dvs.
Mai pe romaneste "cand are careva chef de munca aici sa munceasca si sa o faca"
Am vazut cazuri cand au venit si dupa 4 ani....