Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anuntare angajat incetare contract de munca perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anuntare angajat incetare contract de munca perioada determinata

Cu cate zile inainte de incetarea c.i.m este obligat angajatorul sa informeze un angajat cu c.i.m. pe perioada determinata (3 luni) ca nu ii mai prelungeste contractul? Exista un temei legal?
Trebuie sa ii acorde un termen de preaviz normal de 20 zile ptr functie de executie in cazul in care preavizul este prevazut in c.i.m.?
cyan, moderator
Teoretic, atata timp cat un CIM este pe perioada determinata, acesta expira de drept fara a mai fi necesara instiintarea prealabila.
Daca vi-l prelungeste, atunci se semneaza act aditional pana la data expirarii contractului pe perioada determinata.
In cazul incetarii de drept a c.i.m. nu se acorda preaviz.
In acest caz (incetare de drept) inteleg ca nu exista niciun termen minim in care angajatul sa fie anuntat despre neprelungirea contractului.
Din neatentia personalului de la RU in contract a fost stipulat preaviz de 20 zile fiind folosit un sablon de c.i.m.
Pot exista consecinte pentru inspectorul de la RU si firma daca angajatul respectiv sesiseaza ITM pentru ca nu i-a fost inmanat preavizul?
Sau sa fie instiintat despre preaviz conform c.i.m. incheiat?
Nu va exista nicio problema in acest caz.

Chiar daca s-ar sesiza ITM-ul , inspectorii nu pot aplica vreo sanctiune contraventionala , intrucat nu exista text de lege pentru asa ceva.