Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie incetare contract de munca

Buna seara,

In cazul in care intre un angajator si un angajat se semneaza de comun acord o conventie de incetare a CIM in termen de 15 zile de la data semnarii, iar in aceste 15 zile angajatul depune concedii medicale, perioada de 15 zile se prelungeste cu concediul medical?

Multumesc
Cum adica o conventie? In fapt, banuiesc ca este vorba de un contract individual de munca incheiat pe o perioada de 15 zile. Contractul de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului de munca incheiat pe perioada determinata, conf. art. 56 lit. j Codul Muncii. In aceasta situatie concediul medical nu suspenda contractul de munca.
Nu, este vorba de un contract pe perioada nedeterminata si care se incheie cu acordul partilor peste 15 zile de la data semnarii lui.
La data expirarii celor 15 zile , c.i.m. va inceta ... Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Concediul medical nu suspenda durata c.i.m.