Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical la final de contract de munca cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical la final de contract de munca cu durata determinata

Buna ziua, un angajat caruia tocmai urmeaza sa ii expire CIM-ul pe durata determinata s-a "imbolnavit" brusc dupa ce a fost anuntat ca nu i se mai prelungeste CIM-ul, asa cum si-ar fi dorit (A fost angajat in ideea ca inlocuieste pe cineva, dar conducerea prefera sa se lipseasca de el, nu face nimic, e un pierde vara care mai si consuma alcool, pe deasupra, dar a fost tolerat in ideea ca oricum ii expira CIM-ul). Ii incetez contractul la termenul la care expira de drept, sau se prelungeste cu perioada ce CB? Multumesc.
friday_325, utilizator
Buna ziua,
Contractul de munca incheiat pe perioada determinata inceteaza, chiar daca salariatul este in concediu medical, la data stipulata in cuprinsul lui.
Nu sunteti obligat sa-i prelungiti contractul, daca nu doriti asta.
Poate depune Concediile medicale la Casa de sanatate, pentru decontare.

Art. 56, Codul muncii,, Legea 53/2003, actualizat
Contractul individual de muncă încetează de drept:
j) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durata determinata;
Ionut.ion, utilizator
Durata concediului medical nu prelungeste durata c.i.m. incheiat pe durata determinata.
Multumesc, si daca concediul medical depaseste termenul de expirare a contractului, il desfac oricum, la termen?
friday_325, utilizator
Va inceta la termen, chiar daca durata concediului medical depaseste data de incetare a c.i.m.
Va multumesc.