Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Problema Mare
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Problema Mare

Buna:):((...totul a inceput acum o luna in data de 13 cand am fost ridicat de catre ofiteri ai diicot de acasa pt "sustinere de materiale pornografice cu minori"...acele filme se aflau la mine in calculator la intamplare din cauza folosirii "ratiei" pt un anumit program de descarcare...am luat un pachet de filme porno pt ratie (cu asha ceva faci ratia la program) in care s-au aflat filme cu minori...(REPET: DIN PURA INTAMPLARE) si pentru care am fost acuzat pt cele spuse anterior...de aceea nu shtiu mai exact pt ce am fost acuzat... din moment ce eu nu intentionam sa le comercializez...sau sa le distribui altor persoane...(doar pt ratie: asta costand in downloadarea filmelor si tinerea lor in calculator timp de 24 de ore pana la activarea ratiei) prin urmare...cred ca nu era nevoie sa ma puna sub urmarire penala ci doar sa cerceteze si sa inchida "torrentele" pe care sunt acele filme disponibile la sectiunea download.... #-o nedreptate?....sau nu?....poate ma lamuritzi voi:) Multumesc mult
Gavril a scris:

am mai auzit si noi de torrents, bitcomet sau utorrents. lasa vrajeala cu pastrarea ratio-ului.
desi tu aveai pt. prima data si pt. 24 de ore acele materiale, asa intamplator si din senin s-a gasit Politia sa efectueze o perchezitie la tine? ha! ce intuitiva si eficienta e Politia noastra!!
poate prinzi un jude paralel cu partea de IT si merge vrajeala.

Sfatul e prea simplu. Ia-ti repede avocat ca altfel o sa ti-o iei rau.

=D>=D>=D> In sfarsit, cineva a pus punctul pe i. Bafta la Inm, Gavril.
Perfect de acord cu Gavril.
Mai mult decat atat, sunt oferite astfel de materiale chiar de catre cei care vor sa te prinda - Politie. Faptul ca tu accesezi si descarci o faci in deplina cunostiinta de cauza, cantitativ si "de obicei". Ca sa ajunga la tine trebuie sa te aiba in vizor de ceva timp in calitate de comerciant de gen. Nu cred ca este cineva ( sau poate o fi ) care intrand pe net sa nu fi accesat macar din curiozitate un site porno. Un astfel de site nu ofera pornografie infantila, decat daca te duci pe unul dedicat unde trebuie parole, taxe etc. Deci...
Acum problema : cum se interpreteaza un video porno daca este cu minori sau nu ? A cumpara astfel de video este legal ( ma refer la simplu porno).Dar in afara de cele evidente cu copii, de unde stii ca un film in care apar tinere domnisoare aceste sunt sau nu minore, pentru a putea califica materialul ? Sunt (am auzit, pentru ca eu nici nu am incercat de teama virusilor ) filme sau scurte scene pe care le poti descarca free, ori tinerelor protagoniste de unde le stii varsta, ba chiar Politia cum poate formula acuzatiile (Parchetul) ? Repet, nu ma refer la cele evidente cu copii.
Mai tineti minte ca acum cativa ani a fost un scandal cu niste minori din Motru ? Acel material a circulat in toata Romania. Clar cu minori. Oare de ce nu s-au facut cateva milioane de arestari ? Aproape toti care au vazut materialul au pastrat si CD-ul ca amintire.
treaba rezolvata:)....aviz celor cu comentarii aiurea tin sa adaug (prea tarziu) ca filmele erau arhivate la un loc cu alte filme pt ratie..arhiva avand dimensiunile de 36 de giga....si continand 214 fisiere:)...nu m-am uitat la ceeace este inauntru....(am femeie....nu duc lipsa.:D..) iar prin unele scurgeri de informatie am aflat ca nu eram filat deloc...doar ca "ceva prieten" a comunicat unor organe ale procuraturii ce am eu in calculator...netinand cont ca eu eram "power user" pe acel torrent...si ca aveam nevoie de ratie cat mai mare pt a-mi mentine statutul...(cei care downloadeaza de 3 ori pe zi de pe torrenti p'oa sa-si tina gura).....in fine trece-m peste....
treaba rezolvata....pedeapsa mica
confiscarea Hdd-ului(chiar daca acum zace prin ceva calculator al procuraturii:D) + 600 de lei amenda:)
invatzare de minte pt restul vietii....

multumesc pt sfaturi:) .....blesses:)