Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Vizita in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Vizita in Romania

cum pot sa obtin viza de scurta sedere in romania pentru un prieten maroocan care vrea sa ma viziteze?va multumesc.
Detalii gasiti aici:
[ link extern ]

Pe scurt, pentru a obtine viza de la ambasada Romaniei din MAroc trebuie sa prezinte urmatoarele documente:
- bilet de calatorie valabil pana la destinatie;
- asigurare medicala;
- invitatie avizata de Inspectoratul pentru Imigrari de care apartineti (Marocul e pe lista statelor ai caror cetateni pot obtine viza doar cu aceasta conditie):
[ link extern ]
- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca dvs. nu ii asigurati mijloacele de intretinere;
- dovada asigurarii conditiilor de cazare - actul dvs. de proprietate sau de inchiriere pentru imobilul unde va locui.

Costa 60 de euro, nu stiu in ce moneda se calculeaza acolo.