avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Vizita in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Vizita in Romania

cum pot sa obtin viza de scurta sedere in romania pentru un prieten maroocan care vrea sa ma viziteze?va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:44, 29 Martie 2015
Detalii gasiti aici:
[ link extern ]

Pe scurt, pentru a obtine viza de la ambasada Romaniei din MAroc trebuie sa prezinte urmatoarele documente:
- bilet de calatorie valabil pana la destinatie;
- asigurare medicala;
- invitatie avizata de Inspectoratul pentru Imigrari de care apartineti (Marocul e pe lista statelor ai caror cetateni pot obtine viza doar cu aceasta conditie):
[ link extern ]
- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca dvs. nu ii asigurati mijloacele de intretinere;
- dovada asigurarii conditiilor de cazare - actul dvs. de proprietate sau de inchiriere pentru imobilul unde va locui.

Costa 60 de euro, nu stiu in ce moneda se calculeaza acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza romana pentru un cetatean din kuweit cielodellasera cielodellasera Buna seara! As dori sa aflu care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un cetatean din Kuweit pentru a obtine viza de intrare in Romania si daca ... (vezi toată discuția)
Obtinere viza de scurta sedere pentru cetatean irakian keana keana Ma puteti ajuta cu un raspuns concret referitor la actele necesare si conditiile care trebuie indeplinite pentru ca un cetatean irakian sa obtina viza de ... (vezi toată discuția)
Acte de depus la ambasada pentru obtinerea vizei romane samiashoor samiashoor buna ziua am facut o invitatie de vizite la un prieten in iraq . si vreau sa stiu ce acte trebuie sa depunde prietenul meu in ambasada romaniei in bagdad ca ... (vezi toată discuția)