Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte de depus la ambasada pentru obtinerea vizei romane
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte de depus la ambasada pentru obtinerea vizei romane

buna ziua am facut o invitatie de vizite la un prieten in iraq . si vreau sa stiu ce acte trebuie sa depunde prietenul meu in ambasada romaniei in bagdad ca sa i da viza sa vina in romania ?
Pe langa invitatia avizata de Inspectoratul pentru Imigrari mai trebuie sa aiba:
- bilet de calatorie (preferabil dus-intors)
- asigurare medicala pe durata vizei;
- un extras de cont - trebuie sa faca dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca dvs. nu ati declarat ca ii asigurati mijloacele de intretinere cand ati depus formularul la Imigrari;
- inca o invitatie / declaratie data la notar prin care va obligati sa suportati cheltuielile de intretinere si cele de repatriere:
[ link extern ]

Viza costa 60 de euro.
Aveti grija ca invitatia avizata e valabila doar 30 de zile de la data aprobarii.
Ares-3, moderator