Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca

Buna ziua,

As dori sa ma angajez cu CIM cu timp partial de 5 ore/saptamana, 20 ore/luna.
Atat in Revisal cat si in modelul publicat de Avocatnet se solicita doar:

2. O fracţiune de normă de …… ore/zi , ore/săptămână…………………….
a). Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează:…………………….(ore zi/ore noapte);

Problema este: contabilul PFA-lui sustine ca trebuie precizat concret programul de lucru, adica zilele si orele. Eu zic ca nu trebuie, si in plus nici nu este posibil sa fixam concret acest lucru. De aceea alegem varianta de ore/saptamana.

Multumesc,
Kiss Lilla

kisslilla, utilizator
nu ştiu unde scrie concret dar cica cere ITM-ul.......pe ce bază ....#-o
1. In contractul individual de munca (CIM) la litera H.Durata muncii, pct.2, lit.a) scrie: "Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza... ".

2. - Aici veti scrie, de exemplu, "5 ore pe saptamana astfel: 2 ore luni, 1 ora miercuri si 2 ore vineri".
- Adica puteti scrie orice program doriti, poate sa fie si toate cele 5 ore intr-o singura zi.
@ kisslilla

Trebuie mentionata si repartizarea programului de munca in c.i.m.. Daca este un program inegal , atunci va trebui mentionat in c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
VEZI ART 102(1) LIT A.contr indiv de munca cu timp partial cuprinde:durata muncii si repartizarea programului de lucru;.....
Din Codul muncii:

Art. 105
(1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) , urmatoarele:
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
(2) In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele prevazute la alin. (1), contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.