Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca cu timp partial

La un contract de munca cu timp partial de 4 ore pot sa repartizez timpul de munca al salariatului inegal in contract, fara a trece intervalul orar, adica azi lucreaza 2 ore , maine 8 ore dar nu mai mult de 20 ore pe saptamana? (pot sa il chem la lucru doar cand am nevoie cu conditia sa insumeze orele legale )
econo, utilizator
Art. 105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.

Prin urmare, repartizarea timpului de munca trebuie sa fie prevazuta in c.i.m., in caz contrar, contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.