Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... interval orar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

interval orar

Buna ziua !
Ce se intampla daca ai omis sa precizezi, intr un CIM cu timp partial ( 2 h ), intervalul orar in care si desfasoara activitatea angajatul ?
Multumesc !
Buna ziua,
Conf art. 105 alin 2 CM ".....contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă".
Art. 105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.
Dar angajatul care are CIM cu 4 h ( si un alt CIM la o alta societate cu 8 h ) .... nu stiu daca e n regula sa aiba un program de la - sa zicem ora 17-21 ?
Este in regula acea repartizare a timpului de munca.