avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte auto

salutare, am vandut un auto am facut un contract de vanzare cumparare tip, am mers cu cumparatorul a scos masina de la administratia financiara si cumparatorul a trecut-o la el la impozit. problema este ca am uitat sa scriu pe talon instrainat catre....#-o cumparatorul cat poate merge cu numerele actuale??am predate toate actele masini cartea ,talon,vinieta,asigurare
Cel mai recent răspuns: Phantom79 , utilizator 18:40, 31 Martie 2015
Pana cand si-o inscrie. Teoretic 30 de zile, practice, cand decide sa o inscrie la politie pe numele sau.
legal 30 de zile, dar acesta o poate folosi o perioada mai mare?? si daca comite o infractiune, o amenda ceva?? vine tot pe numele meu?? si daca nu o inscribe pe numele sau eu mai am raspundere?? cred ca nu in baza contractului ?:(
Ultima modificare: Vineri, 27 Martie 2015
Phantom79, utilizator
Persoana poate circula cu masina vanduta de dvs., 30 zile legal. Din moment ce nu ati scris pe certificat numele, data instrainarii si semnatura, acesta poate circula cat doreste, iar in cazul in care v-a fi oprit de politie si v-a fi luat la intrebari, acesta poate spune ca este masina unei rude, prieten etc. si nu i se v-a intampla absolut nimic. Totusi puteti merge la Inmatriculari Auto - si sa faceti o sesizare in acest sens.
Ultima modificare: Vineri, 27 Martie 2015
ciprianstefan92, utilizator
ciprianstefan92 a scris:

Persoana poate circula cu masina vanduta de dvs., 30 zile legal. Din moment ce nu ati scris pe certificat numele, data instrainarii si semnatura, acesta poate circula cat doreste, iar in cazul in care v-a fi oprit de politie si v-a fi luat la intrebari, acesta poate spune ca este masina unei rude, prieten etc. si nu i se v-a intampla absolut nimic. Totusi puteti merge la Inmatriculari Auto - si sa faceti o sesizare in acest sens.


ma itereseaza daca acesta ia o amenda sau comite o infractiune cu acel auto care este raspunderea mea? pot demonstra cu contactul si cu retragerea de la unitatea fiscal ca nu mai sunt eu proprietarul??
Da puteti demonstra pe baza contractului de vanzare - cumparare ca nu mai sunteti proprietar. Contractul a fost facut la un sediu de acte auto? Sau a fost scris de dvs? Este semnat de cumparator si vanzator?

Alte discuții în legătură

Directia inmatriculari - anuntare vanzare autoturism ContSters320352 ContSters320352 Buna ziua. Am urmatoarea problema si nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma cu un sfat: in urma cu 2 ani am vandut o masina unei persoane din alt judet. Acea ... (vezi toată discuția)
Masina vanduta! bibitu bibitu Buna ziua!Am vandut o Dacia Nova(propietate personala) pe data de 9.02.2010 Am facut contract cumparare-vanzare+radierea+instrainat catre...toate acestea sunt ... (vezi toată discuția)
Mentionarea instrainarii in registrele serviciului de inmatriculari ananiculae ananiculae Buna Ziua, Cei de la serviciul de inmatriculari Auto Suceava mi-au transmis ca nu pot solicita mentionarea instrainarii in registrele Serviciului de ... (vezi toată discuția)