Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte auto

salutare, am vandut un auto am facut un contract de vanzare cumparare tip, am mers cu cumparatorul a scos masina de la administratia financiara si cumparatorul a trecut-o la el la impozit. problema este ca am uitat sa scriu pe talon instrainat catre....#-o cumparatorul cat poate merge cu numerele actuale??am predate toate actele masini cartea ,talon,vinieta,asigurare
Pana cand si-o inscrie. Teoretic 30 de zile, practice, cand decide sa o inscrie la politie pe numele sau.
legal 30 de zile, dar acesta o poate folosi o perioada mai mare?? si daca comite o infractiune, o amenda ceva?? vine tot pe numele meu?? si daca nu o inscribe pe numele sau eu mai am raspundere?? cred ca nu in baza contractului ?:(
Phantom79, utilizator
Persoana poate circula cu masina vanduta de dvs., 30 zile legal. Din moment ce nu ati scris pe certificat numele, data instrainarii si semnatura, acesta poate circula cat doreste, iar in cazul in care v-a fi oprit de politie si v-a fi luat la intrebari, acesta poate spune ca este masina unei rude, prieten etc. si nu i se v-a intampla absolut nimic. Totusi puteti merge la Inmatriculari Auto - si sa faceti o sesizare in acest sens.
ciprianstefan92, utilizator
ciprianstefan92 a scris:

Persoana poate circula cu masina vanduta de dvs., 30 zile legal. Din moment ce nu ati scris pe certificat numele, data instrainarii si semnatura, acesta poate circula cat doreste, iar in cazul in care v-a fi oprit de politie si v-a fi luat la intrebari, acesta poate spune ca este masina unei rude, prieten etc. si nu i se v-a intampla absolut nimic. Totusi puteti merge la Inmatriculari Auto - si sa faceti o sesizare in acest sens.

ma itereseaza daca acesta ia o amenda sau comite o infractiune cu acel auto care este raspunderea mea? pot demonstra cu contactul si cu retragerea de la unitatea fiscal ca nu mai sunt eu proprietarul??
Da puteti demonstra pe baza contractului de vanzare - cumparare ca nu mai sunteti proprietar. Contractul a fost facut la un sediu de acte auto? Sau a fost scris de dvs? Este semnat de cumparator si vanzator?