Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit pana la salariu de la un IFN
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit pana la salariu de la un IFN

Buna ziua.
In decembrie am luat un credit on line in valoare de 2000 ron credit pana la salariu.deci pe termen de 20 zile.
Nereusind sa platesc la timp ifn ul a inceput sa calculeze dobanda penalizatoare de 3 % pe zi deci 60 ron pe zi astfel incat acum am ajuns la exorbitanta suma de 7000 ron aproximativ. Degeaba depun sume mai mici cum ar fi 2-3000 de ron fiindca se scade din dobanda nu din imprumut si astfel pana la urmatorul salar suma creste inapoi.
Va rog sa mi spuneti daca este legal acest procent de 3 % pe zi dobanda penalizatoare, si daca potr face ceva in acest sens .vreau sa platesc cei 2000 inclusiv dobanda normala pentru toata perioada dar nu pot nicicum sa achit in aceste conditii.
Exista o lege care sa reglementeze marja maxima a dobanzii penalizatoare?
ma pot adresa la anpc pentru ai obliga sa recalculeze sumele?
multumesc
Nu înțeleg cum unii oameni continuă să își bage singuri mâna în buzunar. Cum puteți lua credite de la astfel de cămătari?
Nu aveți altă cale decât o acțiune în constatare clauze abuzive. În mod evident acele penalități sunt abuzive. pentru început faceți plăngere la ANPC.
Buna ziua,

din pacate nu avem o reglementare legala a cuantumului dobanzilor, puteti formula o plangere adresata ANPC, BNR si in functie de raspunsul acestora, de ce nu, o actiune in instanta.

Insa trebuie sa aveti in vedere faptul ca prin semnarea contractului, liber si neviciat, neconstrans de nimeni, chiar si in forma electronica, acesta este considerat legea partilor, si va trebui sa detineti documente prin care sa demonstrati fie inducerea in eroare cu privire la cuantumul dobanzilor, a penalitatilor de intarziere, fie imposibilitatea dvs. de a face fata platilor.

Succes!
Nu este necesară o altă dovadă în afară de contractul de credit și de eventualele comunicări primite din partea creditorului cu privire la cunatumul creanței. Fiind consumator, se bucură de protecția legii, sarcina probei negocierii clauzelor contractuale revenind creditorului.

Penalitățile ce depășesc suma creditului sunt abuzive, cred că există deja practică judiciară în acest sens.
Ilie1111 a scris:

Nu aveți altă cale decât o acțiune în constatare clauze abuzive. În mod evident acele penalități sunt abuzive. pentru început faceți plăngere la ANPC.

Daca penalitatile sunt stipulate in contract iar clientul a fost de acord si a semnat , cam greu cu plangerea pentru clauze abuzive.
koszti a scris:

Buna ziua.
In decembrie am luat un credit on line in valoare de 2000 ron credit pana la salariu.deci pe termen de 20 zile.
Nereusind sa platesc la timp ifn ul a inceput sa calculeze dobanda penalizatoare de 3 % pe zi deci 60 ron pe zi astfel incat acum am ajuns la exorbitanta suma de 7000 ron aproximativ. Degeaba depun sume mai mici cum ar fi 2-3000 de ron fiindca se scade din dobanda nu din imprumut si astfel pana la urmatorul salar suma creste inapoi.
Va rog sa mi spuneti daca este legal acest procent de 3 % pe zi dobanda penalizatoare, si daca potr face ceva in acest sens .vreau sa platesc cei 2000 inclusiv dobanda normala pentru toata perioada dar nu pot nicicum sa achit in aceste conditii.
Exista o lege care sa reglementeze marja maxima a dobanzii penalizatoare?
ma pot adresa la anpc pentru ai obliga sa recalculeze sumele?
multumesc

Nu o sa va placa ceea ce o sa va spun. Zilele astea au fost multe discutii in mass media pe tema dobanzilor pracaticate de IFN-uri. Niciun moment nu s-a pus problema ilegalitatii acestora, ele fiind autorizate pentru aceasta activitate, ci doar daca nu ar trebui modificata legea. Justificarea IFN-urilor era ca imprumuturile sunt pe termen scurt, deci dobanda absoluta nu este mare. Iar valoarea relativa mare era justificata de faptul ca, unii ca dvs. de pilda, ajung sa nu mai poata plati, nu au bunuri care sa poata fi executate, asa ca gaura este acoperita, ca intotdeauna, de bunii platnici.
Dar eu nu pot intelege altceva. Daca ati luat un imprumut de 2000 lei pana la salariu, inseamna ca aveti un salariu de cel putin aceasta valoare. Si atunci, de ce nu aveti un card de credit, sau descoperire pe cardul de debit? Iar daca aveti si una si alta, si deja ati ajuns la plafon, inseamna ca aveti o problema de gestionare a resurselor.
In primii ani ai comunismului s-a luat la un moment dat masura de a interzice cofetariilor sa-si afiseze in vitrina produsele, pe motivul ca unii parinti nu ar avea bani sa le cumpere si copiii ar suferi. Sa facem la fel si cu IFN-urile, pentru a-i pazi pe unii ca dvs. sa-i doara burta de prea multe dulciuri?.