avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamflet
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamflet

In ce conditii pot prelua pe un blog stiri pe care sa le abordez prin prisma unui pamflet ?
Cel mai recent răspuns: Zooby , utilizator 20:39, 28 Martie 2015
Cititi legea drepturilor de autor
[ link extern ]
Articolul 13
Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
a)reproducerea operei;
b)distribuirea operei;
c)importul in vederea comercializarii pe piata interna a copiilor realizate, cu consimtamantul autorului, dupa opera;
d)inchirierea operei;
e)imprumutul operei;
f)comunicarea publica, direct sau indirect a operei, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea operei la dispozitia publicului, astfel incat sa poata fi accesata in orice loc si in orice moment ales, in mod individual, de catre public;
g)radiodifuzarea operei;
h)retransmiterea prin cablu a operei;
i)realizarea de opere derivate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2015
DlGoe, utilizator
Deoarece nu am terminat dreptul, va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa inteleg din urmatorul articol al Legii Dreptului de Autor:
Articolul 9
Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a)ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b)textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c)simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d)mijloacele de plata;
e)stirile si informatiile de presa;
f)simplele fapte si date.
Nici eu n-am terminat dreptul, dar nici nu l-am inceput!

Adresati-va ORDA si daca va dau ok-ul, salvati raspunsul.
[ link extern ] /
Ma puteti lamuri? Sau primesc raspunsuri sub forma unor pareri mai mult sau mai putin avizate ?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plagiat octapesik octapesik as vrea sa stiu ce urmari juridice are faptul ca plagiezi ceva,de exemplu un articol. este plagiatul o infractiune? as dori cat mai multe informatii. va ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor pentru stiri dl.Escu dl.Escu Buna ziua, Vreau sa imi fac un site cu articole. Ma gandeam sa copiez niste articole de pe alte site-uri. Este ilegal ce vreau sa fac? Pe site-ul respectiv ... (vezi toată discuția)
Drept de autor alinasavin alinasavin Documentatiile pentru finantare realizate de catre o firma de consultanta sunt protejate de dreptul de autor? (vezi toată discuția)