Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actionar la o societate comercialã
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actionar la o societate comercialã

Un prieten doreşte să-şi înfiinţeze un S.C. astfel că a venit la mine şi mi-a spus dacă vreau să mă asociez cu el în firmă cu un procent mic,aproximativ 5 la sută,deoarece a spus că mai are o firmă şi la registrul comerţului i s-a spus că nu poate fi unic acţionar la ceea de a doua firmă. Întrebarea mea este dacă pot fi tras la răspundere pentru orice activitate a acestei firme,respectiv datorii,litigii etc.......
ARTICOLUL 27
Raspunderea solidara

(1) Pentru obligatiile de plata restante ale debitorului declarat insolvabil in conditiile prezentului cod raspund solidar cu acesta urmatoarele persoane:
a) persoanele fizice sau juridice care, in cei 3 ani anteriori datei declararii insolvabilitatii, cu rea-credinta, dobandesc in orice mod active de la debitorii care isi provoaca astfel insolvabilitatea;
b) administratorii, asociatii, actionarii si orice alte persoane care au provocat insolvabilitatea persoanei juridice debitoare prin instrainarea sau ascunderea cu rea-credinta, sub orice forma, a bunurilor mobile si imobile proprietatea acesteia.
(2) Persoana juridica raspunde solidar cu debitorul declarat insolvabil in conditiile prezentului cod sau declarat insolvent daca, direct ori indirect, controleaza, este controlata sau se afla sub control comun cu debitorul, daca desfasoara efectiv aceeasi activitate sau aceleasi activitati ca si debitorul si daca este indeplinita cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) dobandeste, cu orice titlu, dreptul de proprietate asupra unor active corporale de la debitor, iar valoarea contabila a acestor active reprezinta cel putin jumatate din valoarea contabila neta a tuturor activelor corporale ale dobanditorului;
b) are raporturi comerciale contractuale cu clientii si/sau cu furnizorii, altii decat cei de utilitati, care, in proportie de cel putin jumatate, au avut sau au raporturi contractuale cu debitorul;
c) are raporturi de munca sau civile de prestari de servicii cu cel putin jumatate dintre angajatii sau prestatorii de servicii ai debitorului.
(3) In intelesul alin. (2), termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
a) control - majoritatea drepturilor de vot, fie in adunarea generala a asociatilor unei societati comerciale ori a unei asociatii sau fundatii, fie in consiliul de administratie al unei societati comerciale ori consiliul director al unei asociatii sau fundatii;
b) control indirect - activitatea prin care o persoana exercita controlul prin una sau mai multe persoane.
ContSters20980, utilizator
Nu am belit-o deoarece nu m-am băgat încă în firmă. Prietenul îmi spunea că nu am nici o treabă cu privire la firmă deoarece am un procent foarte mic din acţiuni şi nu 50+1 la sută ca să am vre-o răspundere, deci mai bine îmi văd de treabă şi îl las în pace....
In cazul unei societati cu raspundere limitata, asociatii raspund pana la concurenta aportului lor la constituirea capitalului social al societatii. (in cazul Dvs., veti raspunde in limita a 5% din capitalul social al firmei).