Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cultivare de canabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cultivare de canabis

daca 2 persoane sunt condamnate la 6 luni cu suspendare pentru cultivare de cannabis intr`un proces in care nu existau probe concrete ca ei au savarsit fapta, declaratile inculpatilor find ca le`au gasit acolo (aveau la ei 5 bidoane cu apa care au recunoscut ca sunt ale lor) dar atat.
Inculpatii nu au declarat ca ei le`au cultivat, se da sentinta de 6 luni cu suspendare,recomandati apelul sau recursul in speranta ca se poate lua o amenda administrativa sau achitare?va rog sa-mi dati un raspuns
MagieMulta a scris:

daca 2 persoane sunt condamnate la 6 luni cu suspendare pentru cultivare de cannabis intr`un proces in care nu existau probe concrete ca ei au savarsit fapta, declaratile inculpatilor find ca le`au gasit acolo (aveau la ei 5 bidoane cu apa care au recunoscut ca sunt ale lor) dar atat.
Inculpatii nu au declarat ca ei le`au cultivat, se da sentinta de 6 luni cu suspendare,recomandati apelul sau recursul in speranta ca se poate lua o amenda administrativa sau achitare?va rog sa-mi dati un raspuns

In orice situatie este recomandabila formularea caii de atac(apel,recurs),in speranta obtinerii unei hotarari mai bune,in afara situatiei in care partile sunt multumite cu solutia pronuntata
Radu Gabrian, Mediator
Recursul nu poate fi exercitat omisso medio , sarind peste calea de atac a apelului .Asa incat , actualmente , puteti ataca in termen de 10 zile de la pronuntare , cu apel , respectiva sentinta.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Dvs. puteti sa cereti pentru ca nu o sa vi se agraveze situatia in propria cale de atac.
Ramane de vazut daca nu face si parchetul apel.
Aveti la dispozitie caile de atac de care puteti uza.:).Puteti spera.:)